Už tento týden se začne připravovat oprava barokního mostu u žďárského zámku. Do památky předloni najel opilý řidič osobního auta a částečně ji rozbil.

Oprava mostu je rozvržena do dvou fází. “Obě si vyžádají částečné omezení dopravy a to tak, že na mostu bude doprava vedena kyvadlově a řízena semafory,” uvedl Jiří Veselý z Ředitelství silnic a dálnic.

Převrácený pracovní stroj u Daňkovic.
Havárie u Daňkovic. Pracovní stroj skončil v příkopu, řidič v nemocnici

Poprvé se doprava omezí již tento týden. “A to ve čtvrtek 23. května a v pátek 24. května, kdy dojde k přípravě místa opravy. Podruhé pak během samotné opravy, která byla předběžně stanovena na první polovinu července a bude trvat deset dní,” konstatoval Jiří Veselý.

Silniční most s osmi sochami po stranách ve Žďáru nad Sázavou, v části města zvané Klášter, je barokní kamennou památkou z druhé poloviny 18. století. Je postaven přes Stržský potok, který propojuje rybníky Bránský a Konvetský v okolí historického žďárského kláštera. Nachází se pod kopcem, na němž stojí památka UNESCO – poutní kostel svatého Jana Nepomuckého. Most je od roku 1958 kulturní památkou.

Most v ulici Santiniho převádí silnici I/37 přes Stržský potok. Předloni ho poškodil řidič pod vlivem alkoholu. Při nájezdu na most ve směru z centra na Stržanov nezvládl řízení, prorazil jeho kamenné zábradlí a se svým vozidlem skončil mimo silnici.

Oprava starého barokního mostu vyjde přibližně na 750 tisíc korun bez DPH.