„Já musím říct, že jsem tu letos poprvé. Sleduji, jak to skvěle funguje a co všechno organizátoři připravili, abych si ten příští, jubilejní ročník mohl už užít naplno a se vší parádou,“ přiznal nový starosta Polničky František Žák.

Ačkoliv sníh chyběl, závodníkům to vůbec nevadilo. Děti si závodní trasu odběhly bez lyží, ale jejich starší kolegové si na trať historické ski vzali. Většinou nesli lyže přes rameno, ale byli i takoví, kteří – bláto nebláto – vyrazili na start přesně tak, jak se na lyžařský závod sluší. „Mnozí z nich mají letité lyže, které už nejsou v dobrém stavu, takže jim nevadí, že se poškrábou,“ poznamenal František Žák.

Co by to ovšem bylo za závody bez připraveného občerstvení. „Na trati čeká na závodníky občerstvovací stanoviště s rumovými a peprmintovými nápoji. Mohou si dát doping pro zlepšení výkonu. To se u nás v Polničce na závodech může,“ usmál se starosta.

Závodníci se na silvestrovský běh už předem důkladně připravují. „Každý rok se zúčastňuji, letos jdu za gejšu. Jen mě trochu mrzí, že nemají v nápojové nabídce saké, gejši přece rum nepijí,“ vzkázal na adresu pořadatelů Jiří Budinský alias gejša Jiřinka Budinská z Hynšovce.

Ani gejša z Hynkovce nepřišla na lyžařské závody bez lyží. „Jsou ještě z období první republiky, musel jsem trochu upravit vázání. Ale letos na nich nepojedu. Není sníh a nechtěl jsem je zničit. Přece jen mají skluznici ještě dobrou, byla by jich škoda,“ uvedl Jiří Budinský.

Tradičně se také Silvestrovského běhu na lyžích účastní i bývalý starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta. „Já mám tentokrát na sobě kombinézu československé reprezentace v lyžování z roku 1960, kterou nosíval Honza Blažíček z Polničky. Ten letos zemřel. Byl vlastníkem polničské hospody. Za komunistů v osmašedesátém roce mu ji sebrali a on z vyházel z okna celý revoluční výbor, který tam zasedal. Za to měl pak zakázáno jezdit na olympiády a startovat v reprezentaci. Na jeho památku dnes jedu v jeho kombinéze,“ prozradil Jaromír Brychta.