Platnost studie vypršela

„Nové domy v místních částech, vyjma Bratrušína a Dvořiště, nevyrostou, protože obce nemají územní plán,“ vysvětlil místostarosta Bystřice nad Pernštejnem Josef Vojta. Absence územního plánu byla v roce 1966 vyřešena zpracováním urbanistické studie. „Ta určovala umístění staveb pro bydlení a rekreaci uvnitř obce neboli intravilánu. Její platnost však vypršela. Jednalo se pouze o orientační materiál,“ dodal. Než budou pro místní části zpracovány nové územní plány, nesmí se mimo intravilán stavět. „Tím se však zabrzdí rozvoj obcí. Vyhotovení nového plánu bude totiž trvat přibližně tři roky,“ sdělil bystřický starosta Karel Pačiska.

Pro zájemce o stavební parcely v místních částech má bystřická radnice špatnou zprávu. „Žádná volná místa už město bohužel nemá. Zájemcům nezbývá nic jiného, než se obrátit přímo na soukromé vlastníky, kteří třeba nějaký volný pozemek k prodeji budou v zástavbě ještě mít,“ uvedl místostarosta Bystřice nad Pernštejnem.

Statisíce z rozpočtu

Problém se však netýká pouze bystřických místních částí. Nepříjemnosti čekají na všechny obce, kterým územní plán schází. Lidé by si podle Karla Pačisky měli dávat pozor na to, kde pozemek kupují. „Měli by si ověřit, že parcela leží v oblasti s územním plánem. Pro nikoho by nebylo příjemné, kdyby na zakoupeném pozemku mohl začít stavět až po třech letech,“ sdělil.

Zastupitelstvo pořízení nového územního plánu pro všechny místní části schválilo. Náklady na něj se vyšplhají na statisíce. „Jen v letošním rozpočtu máme na pořizování územního plánu vyčleněno osm set tisíc korun. Odhadujeme však, že částka se bude pohybovat až okolo dvou milionů,“ nechal se slyšet Josef Vojta.