Ostatních čtrnáct sledovaných lokalit napříč celou Vysočinou nabízí aktuálně výborné nebo jen nepatrně zhoršené podmínky k rekreaci u vody. Začátek prázdnin zde může začít bez obav, že by koupání způsobilo zdravotní problémy.

O zákazu koupání v rybníku Kachlička informovali hygienici ve čtvrtek 27. června. „Výskyt sinic v rybníku Kachlička je opravdu masivní, limitní hodnoty byly výrazně překročeny, to samé platí pro chlorofyl. Voda je nebezpečná pro koupání, hrozí akutní poškození zdraví,“ uvedla k aktuálnímu hodnocení Kachličky Dana Čejpová z oddělení hygieny obecné a komunální na havlíčkobrodském pracovišti Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

U Kachličky byli hygienici v nastupující koupací sezoně už potřetí. Po analýze odebraných vzorků v minulém i předminulém týdnu museli opakovaně konstatovat, že ve vodě jsou sinice i chlorofyl a že už tehdy byla jakost vody zhoršená. „S Kachličkou bývají problémy každý rok, ale letos přišly dříve než v předešlých letech,“ dodala hygienička Dana Čejpová. Hned dopoledne se chystala ke Kachličce s informačními tabulkami, aby se informace o zákazu koupání co nejrychleji dostala mezi veřejnost.

Ludmila Horká z Habří teď nejčastěji hlídá vnučku Viktorku.
Nejkrásnější prázdniny jsou u babičky na vesnici

Loni a předloni platil zákaz koupání v tomto rybníku poblíž osady Skála rovněž. V obou letech ale lokalita v červnu a v červenci obstála, zákaz koupání tam vyhlašovali hygienici až s nástupem srpna.

V pondělí 1. července se havlíčkobrodští hygienici vypraví do problematické lokality pro nové vzorky. Výraznější obrat k lepšímu ale neočekávají.

Jiné v minulých letech problémové lokality hlásí i na prahu prázdnin kvalitní podmínky pro koupání. Překvapením je opakovaně nejlepší známkou hodnocená vodní nádrž Sedlice na Pelhřimovsku. „I pro nás je to příjemné překvapení, že je Sedlice bez závad. Sice se tam a na Trnávce oproti kontrole v polovině června trochu zhoršila průhlednost a na Trnávce se objevilo mírné přírodní znečištění, ale voda je v přehradách kvalitní,“ komentovala situaci Kristýna Štěpánová z oddělení hygieny obecné a komunální na pelhřimovském pracovišti Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

Rákosí Velkého Dářka je skrytým domovem potápky roháče.
Na Velkém Dářku žije potápka roháč

Známku dvojku na pětibodové stupnici namísto jedničky před dvěma týdny mají aktuálně Koněšínská pláž na Dalešické přehradě na Třebíčsku a Domanínský rybník a Pilská nádrž na Žďársku. Na dvojce zůstal i rybník Ředkovec na Havlíčkobrodsku.

Na Žďársku je příjemným překvapením rybník Sykovec, který letos opakovaně dostává od hygieniků výborné hodnocení, zatímco před rokem byl na něm po celou sezonu vyhlášen zákaz koupání.

Absolutně bezproblémové koupání nabízí kromě zmíněných lokalit Sedlice, Trnávka a Sykovec také Břevnická nádrž na Havlíčkobrodsku, Malý Pařezitý rybník na Jihlavsku, lom u Horní Cerekve na Pelhřimovsku, rybník Stejskal na Třebíčsku a na Žďársku lokality koupaliště Nové Město na Moravě, Medlov a Velké Dářko.

Teplota vody v patnácti sledovaných lokalitách je většinou mezi 22 a 24 stupni Celsia. Na dvou místech je voda dokonce teplejší, na třech místech zůstala zatím pod dvaadvacetistupňovou hranicí.

Teplota vody ve sledovaných lokalitách

(při kontrole 24. června)

Vodní nádrž Trnávka (PE) – 24,8 °C

Stejskal (TR) – 24,3 °C

Lom Horní Cerekev (PE) – 23,6 °C

Pilská nádrž (ZR) – 23,5 °C

Vodní nádrž Sedlice (PE), Domaníský rybník (ZR) – 23,2 °C

Kachlička (HB) – 23,1 °C (ZÁKAZ KOUPÁNÍ)

Břevnická nádrž (HB) – 22,9 °C

Ředkovec (HB) – 22,7 °C

Dalešická přehrada – Koněšínská pláž (TR), Sykovec (ZR) – 22,3 °C

Koupaliště Nové Město na Moravě (ZR) – 22,0 °C

Velké Dářko (ZR) – 21,9 °C

Malý Pařezitý (JI) – 21,8 °C

Medlov (ZR) – 21,6 °C

zdroj: KHS Kraje Vysočina