„Vypomáhají, kde je zrovna potřeba, pracují i na kovidových odděleních. Studenti, kteří za sebou mají již zdravku a dodělávají si vyšší vzdělání, u nás vykonávají ošetřovatelskou péči, samozřejmě pod odborným dohledem. Chodí k pacientům, pomáhají s hygienou nebo chystají léky. Nejsou to žádné podržtašky,“ popsala situaci mluvčí nemocnice v Novém městě na Moravě Tamara Pecková Homolová.

Mezi dobrovolníky, kteří v novoměstské nemocnici pomáhají, patří i učitelky ze zdravotních škol. „Kantorek ze zdravotních a odborných škol máme více, pracují jako regulérní zdravotní sestry,“ dodala Pecková Homolová.

Díky práci dobrovolníků se daří udržet nemocnici v chodu. „S jejich pomocí se nám daří stabilizovat personální situaci, začínají se nám vracet i zaměstnanci, kteří byli nemocní, a tak je situace trošičku lepší. Zatím si vystačíme s pomocí, kterou máme,“ doplnila mluvčí Pecková.

Ilustrační foto
Zloděj ve firmě ze Žďáru ukradl elektromotor

S chodem nemocnice pomáhají dobrovolníci z řad studentů také v nemocnici v Havlíčkově Brodě. „Máme k dispozici dvanáct mediků a pětačtyřicet studentů nelékařských zdravotnických oborů. Pomáhají napříč nemocnicí na všech odděleních, kde se dostaneme do personální nouze, pracují i na pozici sanitářů,“ sdělila mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě Petra Černo.

V posledních týdnech měli v této nemocnici problémy se zaměstnanci v technickém úseku. „Chyběli nám lidé hlavně v nemocniční prádelně a stravovacím provozu. Naštěstí jsme díky internetové výzvě velice rychle sehnali na pomoc asi dvacet dobrovolníků,“ pochvalovala si Černo.

Dobrovolníci pracují i v pelhřimovské nemocnici. „Aktuálně nám vypomáhá dvaatřicet mediků a studentů zdravotnických oborů. Fungují zejména na oddělení covidových jednotek a na oddělení dlouhodobě nemocných, kam umisťujeme pacienty se stanovenou diagnózou po odeznění akutní fáze. Podílí se i jako sanitáři nebo pomocný personál,“ popsal ředitel nemocnice v Pelhřimově Michal Kozár.

Jihlavská nemocnice využívá dobrovolné síly hlavně venku, při odběrech. „Máme pět mediků a osm studentů zdravotnických oborů, pomáhají hlavně v odběrovém stanu a při triáži pacientů, pracují i jako sanitáři. Dobrovolníků máme zatím dostatek,“ informovala mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Nemocní zdravotníci v nemocnicích na Vysočině (nemocní/v karanténě)

Havlíčkův Brod: 57, 19
Nové Město na Moravě: 46, 1
Pelhřimov: 54, 7
Třebíč: 50, 12

Naopak novým dobrovolníkům se nebrání v nemocnici v Třebíči. „Stále hledáme všeobecné a praktické sestry. Momentálně u nás pracuje osmatřicet studentů, jsou na pozicích sanitářů,“ řekla mluvčí třebíčské nemocnice Jitka Mácová.

S dobrovolnictvím ve zdravotních a sociální službách se snaží pomoci i Kraj Vysočina. „Chceme aby služby, kde je kraj zřizovatel, měly dostatek podpory při zvládání všech úkolů. Zapojili jsme do spolupráce neziskovou organizaci Akademického centra studentských aktivit, která zřídila internetový portál, kde se dobrovolníci registrují a nabízí pomoc,“ vysvětlila Irena Hambálková, která se stará na úrovni Kraje Vysočina o dobrovolnictví.

Organizace má v databázi dobrovolníky, kteří pomáhali už na jaře. „ Někteří z nich prochází Kurzem základních dovedností pro realizaci dobrovolnické činnosti ve zdravotnických a sociálních službách, ale věnují se i jiným aktivitám. Pomáhají s desinfekcí prostor, doučováním a hlídáním dětí, zajišťují nákupy, donášky léků, venčí domácí mazlíčky nebo šijí roušky,“ vyjmenovala Hambálková.