„Jde o několik desítek sborů, jejichž členové se pravidelně zapojují do akce Čistá Vysočina. Mladí hasiči si tímto dokonce plní jednu ze svých celoročních činností. V rámci hry Plamen musí nejen absolvovat soutěže, ale jejich povinností je i zapojit se do ochrany životního prostředí, přestože to nesouvisí přímo s hasičskou činností. Když se zúčastní akce Čistá Vysočina, tak tuto podmínku splní,“ uvedl starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska okresu Žďár nad Sázavou Luboš Zeman.

Pravidelný jarní úklid si podle něj nenechají ujít ani hasiči z okresního města nebo z Polničky. „Hasiči ze Žďáru 2 chodívají pravidelně,“ potvrdil Luboš Zeman.

Členové sborů dobrovolných hasičů uklízí i na dalších místech. Například hasiči z Kuklíku projdou s plastovými pytli a ochrannými rukavicemi na rukou příkopy podél silnic už podeváté.

„Vynechali jsme pouze první ročník akce Čistá Vysočina, jinak chodíme pokaždé. A první impuls? Když jsme zjistili, že tato akce existuje. A ten binec okolo silnic po zimě nám fakt dost vadil, takže jsme se do toho pustili,“ prozradil starosta Sboru dobrovolných hasičů Kuklík Vladimír Peňáz.

Kukličtí hasiči „naverbovali“ do pravidelného jarního úklidu i další sbory v okolí. „Přidalo se k nám Rokytno a pak ještě Daňkovice. Tím pádem jsou po zimě uklizené další úseky podél silnic. Třeba od Kuklíku až po Maršovice. Část odpadků posbíráme my, na nás pak naváží hasiči z Rokytna, kteří pokračují až k Maršovicím,“ popsal Vladimír Peňáz.

Po zimě lze v příkopech najít nejen odhozené plastové kelímky od nápojů či cigaretové krabičky. Některé nálezy jsou hotové rarity. „Největší množství odpadků jsme posbírali první rok. Bylo toho okolo čtyřiceti velkých plastových pytlů. V příkopech se celkem pravidelně válí spousta nejrůznějších dílů aut a motorek. Ale našli jsme i lišku a kunu svázané k sobě za zadní tlapky, asi je ztratil nějaký myslivec. Nalézáme ale také televize, rádia, prostě všechno možné,“ vyjmenoval některé z nalezených věcí Vladimír Peňáz.

Jubilejní desátý ročník akce Čistá Vysočina se tentokrát uskuteční v termínu od 9. do 22. dubna. Nejmenší hasiče z Kuklíku bude po práci jako vždy čekat odměna – opékaný párek a limonáda. Občerstvení jim pravidelně připravují jejich starší kolegové.