Rok co rok se hasičské klání odehrávalo až poslední květnovou neděli. „Tentokrát bude soutěž už 11. května a to z toho důvodu, že se posunuly i ostatní soutěže, okresní i krajská," vysvětlil velitel Novoměstského okrsku Jiří Mrkos. „A ještě jeden důvod tu je. Na konci května se bude ve Velvarech slavit výročí sto padesáti let založení prvního hasičského sboru s českou jednací řečí. Takže konec května bude letos věnován především této události," dodal velitel okrsku.

Dobrovolní hasiči se na nadcházející soutěž pilně připravují, a to nejen ti starší. „Do Maršovic pojede od nás stejně jako vloni jedno družstvo mužů a jedno družstvo žen. Ale trénují už také mladí hasiči, děti i dorost. Těm začíná Pohár Soptíků v neděli 25. května v Dlouhém," potvrdil velitel družstva Sboru dobrovolných hasičů Rokytno Jakub Nečas.

Ne vždy ale mají soutěžící dobrovolní hasiči čas tak, aby se na tréninky všichni dostavili. To pak složení družstva vypadá úplně jinak, než jak tomu bude při samotné premiéře. Chybějícího musí vždy někdo zastoupit a tak se běžně stává, že se mezi startujícími ženami najednou objeví dva muži nebo mezi dorostenci děti a dospělí. „Musíme si vypomoct, jak se dá. Hlavní je, aby se pravidelně trénovalo a nenechávalo se to na poslední chvíli," nechal se slyšet Jakub Nečas.

Trénuje se především požární útok, ale ke slovu se dostává i štafeta. Rozhýbat tělo po zimních měsících, které většinou všichni prolenošili, bývá pořádná fuška. Ale nakonec to určitě bude stát za to.