„Bylo to jako rána z nebe. Vůbec by nás nenapadlo, že nám Tomášek může vážně onemocnět," vzpomněla maminka Jitka na dobu, kdy dnes šestiletý klučina onemocněl, a dodála: „Musela jsem ze dne na den skončit v práci a ihned s Tomáškem nastoupit do Fakultní nemocnice v Brně, kde ho čekaly chemoterapie."
Rodina se tak dostala do tíživé situace.

Doma zůstal tatínek s malou Ivuškou, kterým s vynaložením všech sil pomáhala babička. Po dvouměsíční léčbě v moravské metropoli se syn s maminkou mohli vrátit domů a pokračovat v léčbě tam. Jitka navíc nesla odloučení od manžela a dcerky velmi těžce. „Po návratu z nemocnice se ke mně dcera vůbec neměla, tenkrát jsem to hodně obrečela," popsala maminka Tomáše.

Návratem domů však boj s nemocí nekončil. „S manželem jsme rok spali společně v jedné místnosti s dcerou, abychom Tomáška neohrozili třeba běžnou virózou," vysvětlila maminka Jitka s tím, že v červnu roku 2012 chlapec přešel z intenzivní fáze léčby na dvouletou udržovací. Cílem bylo zabránit návratu těžké nemoci.

V důsledku léčby má Tomášek potíže s osteoporózou. Musí nosit korzet a jeho tělo udrží jen tři procenta vápníku. Rodina hradí výdaje spojené s léčbou, doplatky za léky a potravinové doplňky či zajištění speciální nízkobakteriální stravy. „Kromě osteoporózy se Tomáškovi bohužel postupně zhoršuje i zrak, ale jsme rádi, že máme nejhorší za sebou," říká Jitka. „Jsme moc vděční Dobrým andělům za pravidelnou finanční pomoc. Bez nich bychom to těžko zvládli," děkuje žena.

Stejně jako žďárské rodině pomáhá charitativní společnost, která vznikla v roce 2011, i stovkám dalších. U jejího zrodu stáli Petr Sýkora a Jan Černý, kteří si uvědomili, že je potřeba rodinám, do jejichž životů znenadání zasáhlo vážné onemocnění, pomáhat dlouhodobě. „Chtěli jsme vytvořit efektivní a transparentní systém pomoci. Proto jsme se společně s mým přítelem Janem Černým rozhodli postupně věnovat 25 milionů korun na provoz Dobrého anděla," říká Petr Sýkora. „Máme radost, protože se k nám přidávají i další filantropové. Tím je zajištěno, že veškeré příspěvky od dárců – Dobrých andělů, rozdělí nadační fond Dobrý anděl rodinám nemocných do posledního haléře," doplnil Petr Sýkora.

Fond Dobrý anděl pomáhá rodinám s dětmi, ve kterých má rodič nebo dítě nějakou formu rakoviny nebo dítě trpí jiným závažným nebo život ohrožujícím onemocněním, a které se vlivem toho dostaly do finanční tísně. Od založení nadačního fondu dárci – Dobří andělé – pomohli už v celé České republice více než 1600 rodinám. V současné době lidem pomáhá 28 503 Dobrých andělů.

Peníze od tisíců dárců přijaté v jednom měsíci systém rozdělí rovným dílem rodinám příjemců vždy první pracovní den následujícího měsíce. Důležité je, že pro finanční pomoc rodinám je potřeba delší časové období. Nejdříve postižený prochází léčbou, poté rekonvalescencí, nezřídka spojenou se značnými finančními náklady, přičemž sám nemůže pracovat, případně rodič musí doma pečovat o nemocné dítě. „Proto systém Dobrý anděl umožňuje Dobrým andělům pravidelně každý měsíc finančně pomáhat stovkám potřebných rodin," dodal Petr Sýkora.