Řeky kulminovaly během nedělního večera. „Ve stanici Skryje na Bobrůvce byl opět krátkodobě dosažen druhý stupeň povodňové aktivity,“ sdělil tiskový mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. „V současné době dochází na většině toků k poklesům,“ ujistil.

V současné chvíli hlásí první povodňový stupeň pouze řeky v okolí Brna. „Území Povodí Moravy je po víkendových srážkách silně nasycené, především na Vysočině, Beskydech a Jeseníkách. V případě deště je možno v těchto územích očekávat rychlou odezvu v menších vodních tocích,“ uvedl Chmelař.

Následky nedělní bouřky.
To byla ale spoušť. Hasiči ji na Žďársku likvidovali ještě v pondělí ráno

Aktuální situaci se vodohospodáři přizpůsobují i na vodních nádržích. „V jejich volných prostorech transformujeme povodňové průtoky, výrazným způsobem snižujeme riziko povodní pod nimi a zvýšenými přítoky je plníme,“ přiblížil Chmelař.

To se týká například vodních nádrží Mostiště a Vír na Žďársku. „Vír má v současnosti plný zásobní prostor a zvýšené průtoky jsou zachytávány v ovladatelném retenčním prostoru,“ informoval Chmelař.

„Podle aktuálních předpovědí se během dne mají bouřky vyskytovat v následujících hodinách především v jižní a jihozápadní části území, srážky budou pak postupně slábnout a to i v následujících dnech,“ dodal Chmelař.

Živel nešetřil ani dům a zahradu Martiny Sáblíkové.
Povodně odnesla i Martina Sáblíková, uklízet jí pomáhali hasiči či fotbalisté