Kromě rozdělení věcných a finančních výher v hodnotě sedmdesát tisíc korun byl pro návštěvníky připravený odpolední program. V něm nechyběla vernisáž výstavy finálových fotografií, tvůrčí dílny, výstavy a medailonky vítězů loňského ročníku, přednášky renomovaných českých a moravských fotografů spojených s ukázkami jejich aktuální tvorby.

„Finálový Den s fotografií se tak stal prostorem pro milá setkání, pro diskuse nad snímky a místem, kde se fotografové mohli seznámit jak s tvorbou předních českých fotografů, tak se současnými trendy v oblasti fotografie a fotografické techniky," řekla ředitelka soutěže Milada Krásenská.

V porotě soutěže opět zasedl fotograf Jindřich Štreit. „Bystřicko je velmi krásný kraj, do kterého se rád vracím. Fotografická tvorba tady má nejen tradici, ale stále stoupající úroveň. Velký podíl na rozvoji oboru v tomto kraji má právě fotografická soutěž Zrcadlení," řekl profesor Jindřich Štreit, který byl předsedou poroty. „Vybírat nejlepší snímky do finále bylo pro jejich kvalitu opravdu těžké," dodal Štreit s tím, že fotografie i přes její dnešní masové užití zůstává významným uměleckým oborem, který velkou měrou ovlivňuje vnímání a cítění lidí.

Fotosoutěž Zrcadlení si již ve svých začátcích vzala za cíl vytvářet obrazovou kroniku bystřického kraje a přispívat rozvoji umění fotografie. „Tyto cíle se nám daří naplňovat," tvrdí ředitelka soutěže Milada Krásenská. „Vyžaduje to však od fotografů celoroční intenzivní, systematickou práci spojenou se zájmem o obor," dodala ředitelka.

777 fotografů

Z dříve regionální soutěže se stala soutěž celostátní a vypisovaná témata oslovují fotografy všech věkových skupin. Regionální téma stanovilo fotografům úkol mapovat Všední nevšední den na Bystřicku. Výsledkem bylo 336 autorských fotografií.

Druhé téma Rok české hudby ve fotografii bylo obsazeno 160 fotografiemi. Soutěž také otevřela tvůrcům prostor přihlašovat nejen jednotlivé fotografie, ale spojit je do fotografických příběhů cyklů, ve kterých soutěžilo 281 snímků. Celkem tak bylo do soutěže přihlášeno neuvěřitelných 777 fotografií od 78 tvůrců.

„Kromě aktivních tvůrců je soutěž a její webové stránky i prostorem pro návštěvníky a diváky z celé republiky. Těch bylo letos víc jak dvacet tisíc. Hlasování v divácké soutěži, kde se hrálo o karton kvalitního moravského vína, bylo velmi dramatické," připomněla Krásenská

Jako již tradičně, byli vítězové jednotlivých kategorií odměněni jak hodnotnými věcnými cenami, tak i peněžitými dary. „To vše je možno díky podpoře Kraje Vysočina, města Bystřice nad Pernštejnem a sponzorů, kteří akci podporují. Bez jejich pochopení a podpory by realizace celé akce byla téměř nemožná. Všem, kteří nás podporují, patří velký dík," dodala ředitelka soutěže Milada Krásenská.

Fotografové, kteří se soutěže Zrcadlení účastní, nemusí mít obavy, že jejich práce skončí „v šuplíku". Z fotografií je sestavován kalendář, který bude obyvatele regionu Bystřicka provádět celým příštím rokem. „Výstava finálových prací její vernisáž zahájila putování po mnoha místech republiky," uvedla Krásenská.

V minulosti výstava mimo jiné navštívila i prostory Senátu České republiky, výstavní prostory tišnovské galerie Na schodech nebo informačního centra jaderné elektrárny Dukovany. „Finálový večer Dne s fotografií byl nejen krásnou tečkou za čtvrtým ročníkem fotosoutěže Zrcadlení, ale zároveň startovní čarou neobyčejné výstavy, ve které se zrcadlí jak bystřický kraj, tak tvůrčí schopnosti a um autorů," uzavřela ředitelka bystřického Zrcadlení Milada Krásenská.

Fotosoutěž bude pokračovat i v roce 2015. Témata pro fotografy pořadatelé zveřejní na svém webu.

--------------

Jak to dopadlo?

VÝSLEDKOVÁ LISTINA ZRCADLENÍ 2014

(NE)VŠEDNÍ DEN NA BYSTŘICKU

5. místo František Hanus Sousedé, 4. místo Pavel Pečinka Vítr, 3. místo Jiří Hřebíček Odpočinek u rybníka, 2. místo Marie Hanusová Kapka víry, 1. místo nebylo uděleno

ROK ČESKÉ HUDBY 2014 VE FOTOGRAFII

5. místo Vojtěch Šafránek Božská melodie, 4. místo Břetislav Šťasta Veronika Hložková NIL, 3. místo Vít Valečka Tady, 2. místo Ivan Rusek Ještě šlapu s muziků, 1. místo

Jan Pavelka Lidověnka

CYKLUS FOTOGRAFIÍ

5. místo Lubomír Lanský Hudba v ulicích, 4. místo Jiří Hřebíček Strakapoudí rodinka, 3. místo Jan Pavelka Adventní koncert, 2. místo

Josef Buček Fragmenty Vírské přehrady, 1. místo Martin Souček Varhaník

CENA STAROSTY MĚSTA

Stanislav Martinek Zmrzlí poutníci

CENA VEŘEJNOSTI

ROK ČESKÉ HUDBY

2014 VE FOTOGRAFII

Filip Salhab Ztracen v čase melodie

(NE)VŠEDNÍ DEN NA BYSTŘICKU

Jindřich Marinč Chmurný den

Fotografie si můžete prohlédnout na webu:

fotosoutez-bystricko.cz