Filmy pod širým nebem nabídne i letos také amfiteátr v lesoparku Heulos. Celkem pět projekcí. „Konkrétní filmy budeme vědět do konce května. Aktuálně kompletujeme program na celé léto,“ sdělila Deníku Kateřina Vondráková z marketingu Brány Jihlavy a dodala, že další promítání se chystají v rámci letní scény na Masarykově náměstí. Tam bude oblíbená Maringotka promítat v červenci a v srpnu vždy ve středu večer. Na promítání zavzpomínala Lucie Dvořáková. „Byl to skvělý zážitek. Jen mi byla ke konci trochu zima, měla jsem se lépe obléknout,“ komentovala Dvořáková.

Letní kina mají lidé možnost každoročně navštívit na mnoha místech Jihlavska, od Polné po Telč. Někde půjde o jeden film, jinde bude možností více. Například do Panského dvora Telč zavítá v červnu, červenci i v srpnu Kino na kolečkách.

Koupání ve Vodním ráji v Jihlavě.
Koupaliště na Vysočině se chystají na sezonu: ve Vodním ráji mění skluzavky

Navštívit kino může být i netradiční zážitek. Velké oblibě u veřejnosti se těší zejména Letní autokino pod chladicími věžemi Jaderné elektrárny Dukovany. Tam je největší promítací plocha, má jednadevadesát metrů čtverečních. „I letos se po tři srpnové víkendy stane parkoviště u elektrárny obrovským hledištěm a zázemím pro stovky aut a diváků,“ potvrdil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V nabídce jsou filmy pro dospělé jako Vyšehrad nebo Zátopek, ale i pohádky pro děti.

Putovní kino

V Třebíči pak bude letní kino putovat po městě. Třebíčské kolečko postupně zavítá k Zámku Třebíč, na Sokolský stadion a do lokality Na Kopcích. Z filmů mluvčí radnice Irini Martakidisová vyjmenovala například Prvok, šampón, tečka a Karel, Bohemian Rhapsody nebo Deníček moderního fotra.

Za Domem kultury pak již tradičně chystají letní kino ve Žďáře nad Sázavou. Promítat bude od desátého do třináctého srpna. „Na programu usilovně pracujeme, ale čekáme až na poslední chvíli, zda se v nabídce od distributorů neobjeví právě pro letní kina letošní premiérové tituly,“ řekla ředitelka Kultury Žďár Tamara Pecková Homolová a dodala: „Snažíme se též najít nějaký zajímavý rodinný film, který by byl česky s ukrajinskými titulky, abychom nabídli možnost užít si pohodu letního kina také našim ukrajinským sousedům.“

Letní kina na Vysočina
- v Jihlavě se vrací letní kino do Obchodního centra Březinky
- na Třebíčsku táhne autokino u Jaderné elektrárny Dukovany
- ve Žďáře se snaží najít rodinný film, který bude česky s ukrajinskými titulky

Chotěbořské letní kino Na Dvorku zahajuje promítání také v srpnu. „Do programu bychom rádi nabídli úspěšné české filmy. Diváci se určitě mohou těšit na filmové komedie i divácky úspěšné filmy například Vyšehrad: Fylm, Zátopek, Tři tygři ve filmu a další,“ pozvala Michaela Krpálková. Kulturní scéna na náměstí ve městě pak ožije už poslední červnový den a pak bude jednou za čtrnáct dní nabízet koncerty a divadelní představení.

Tradici má ale letní promítání i v řadě městysů a obcí, i letos bude například Okříšské filmové léto. Příznivce netradičních kulis pak může zklamat, že na Roštejně se letos pravděpodobně promítat nebude, třebaže definitivní rozhodnutí ještě nepadlo. Vysočinou pak i letos projede Kinematograf bratří Čadíků. „Aktuálně dokončujeme plán tras na rok 2022. Do čtrnácti dnů bude plán putování kinematografu na našem webu,“ sdělil Josef Čadík mladší.