Co je to dopravní značka „Zimní výbava“?
Dopravní značky „Zimní výbava“ a „Zimní výbava-konec“ jsou nové dopravní značky, které platí od 1. července 2008. Označují úseky pozemní komunikace, na kterých je povinností mít vozidlo, z hlediska použitých pneumatik, vybaveno pro provoz za zimních povětrnostních podmínek.

Co přikazuje tato značka?

Nová dopravní značka „Zimní výbava“ přikazuje všem řidičům motorových vozidel pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik. A to na všech kolech (u vozidel do 3 500 kilogramů včetně) nebo pouze na hnacích kolech (u vozidel nad 3 500 kilogramů).

Co je to zimní pneumatika?
Za zimní pneumatiku je považována taková pneumatika, na jejíž bočnici je zkratka M+S nebo M.S nebo M/S nebo MS či terénní pneumatiky. Hloubka vzorku hlavních dezénových drážek nebo zářezů pneumatiky musí být nejméně čtyři milimetry na všech kolech (u vozidel do 3 500 kilogramů), a nebo nejméně šest milimetrů na všech hnacích kolech (u vozidel nad 3 500 kilogramů).

Proč právě čtyři, případně šest milimetrů?
Podle průzkumů a také na základě zkušeností bylo zjištěno, že zimní pneumatika s hloubkou dezénu nižší než čtyři milimetry ztrácí své vlastnosti na sněhové pokrývce.

Je možné zimní pneumatiky nahradit sněhovými řetězy?
Ano, v případě, že vozovka je dostatečně pokryta sněhovou nebo ledovou vrstvou.

Kdy platí tato dopravní značka?
Tato dopravní značka platí od 1. listopadu do 30. dubna. Pod značkou může být případně umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti.

Kde končí platnost příkazu?
Platnost příkazu této dopravní značky ukončuje pouze dopravní značka „Zimní výbava-konec“.

------------

Mapa tras

#nahled|https://g.denik.cz/41/83/mapa_retezy_zdar_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/41/83/mapa_retezy_zdar.jpg|Mapa#