„Traktory mám strašně rád, kdybych mohl, taky bych si hned nějaký pořídil. Ale bydlíme v paneláku, tak se na ně aspoň jezdím dívat,“ dodal Jaroslav Černý, který do Škrdlovic přijel s celou rodinou z Velkého Meziříčí.

Setkání historických traktorů, které bylo hlavně svátkem pro malé i velké kluky, se ve Škrdlovicích uskutečnilo už potřetí. „Letos jsme připravili i jednu novinku - soutěž ve startování Zetoru 25 klikou. Ještě před samotným startováním ale musí traktorista překonat překážkovou dráhu,“ prozradil Martin Havelka, který spolu se svou manželkou Lenkou akci zorganizoval.

Součástí setkání byly i dvě spanilé jízdy, na nichž se představily nejen ty nejstarší, ale také nejnovější stroje. „Přivezli jsme do Škrdlovic ukázat dva nové modely z roku 2017, což je Forterra 150 HD a Proxima 110 HS. Přestože je tu hodně zarputilých veteránistů, chodí se lidé dívat i na naše stroje. Zajímá je jaké novinky po polích jezdí,“ řekl Milan Hájek mladší z maršovické firmy Moreau Agri Vysočina, která se zabývá prodejem zemědělské techniky.

S klasickou „pětadvacítkou“, tedy Zetorem 25, který patří mezi nejhojněji zastoupené „domácí“ traktory, přijel do Škrdlovic Jiří Sýkora z Krucemburku. „Od šesti let jsem jezdil s traktorem a na traktory nedám dopustit. Dříve jsem pracoval v družstvu a když jsem pak šel do důchodu, tak jsem si traktor koupil domů. Mám dva, „pětadvacítka“ je jen na ježdění po výstavách a po výletech, ale mám ještě jeden pracovní. S tím jezdívám pro seno, do lesa pro dřevo a podobně,“ usmíval se Jiří Sýkora, který se svou milovanou „pětadvacítkou“ jezdí spolu s manželkou a synem na výlety po celé republice. „Byli jsme v Bydžově, v Čáslavi, u Kutné hory i u Kolína. Letos už mám najetých osm set kilometrů,“ pochlubil se traktorový nadšenec.

Poněkud netradiční tříkolový traktůrek představil návštěvníkům Setkání historických traktorů Vladimír Stránský z Nového Bydžova. „Je z roku 1935. Doma mám starých traktorů více, jezdím s nimi na traktoriády po celé republice i do Německa. Tento koníček je dost náročný časově i finančně. Na staré traktory už většinou nejde sehnat součástky, všechno si musím nechat vyrobit. Naštěstí mám dost známých, kteří to umí,“ podotkl Vladimír Stránský.

Ve Škrdlovicích se ale neobjevily pouze stroje renomovaných továrních značek. Sem tam se daly zahlédnout i traktorky dělané takříkajíc doma na koleně. „Já mám traktor domácí výroby. Ale nevyráběl jsem si ho sám, koupil jsem ho přes internet. Jsem s ním hrozně spokojený, je malý, ale velice silný. Na silnici s ním samozřejmě nejezdím, převážím ho na vleku za autem. Ale dá se s ním dělat cokoliv, třeba dřevo v lese,“ popsal svůj stroj jeden z domácích škrdlovických zástupců Josef Nejedlý.

Jeho traktorek se stal terčem obdivu zejména těch nejmenších návštěvníků. „Je to taková dětská velikost. Ale i dospělí si s ním vyhrají,“ rozesmál se majitel doma vyrobeného traktorku.

Naprosto největší úspěch ovšem sklízel nejstarší model, který byl na akci k vidění. Traktor Škoda HT 18 s rokem výroby 1929 dokázal okouzlit kdekoho. „Škodovka byla první český podnik, který v roce 1926 začal sériově vyrábět traktory. Prvním modelem byl traktor Škoda HT 30, ten byl ale pro zemědělce, kteří obhospodařovali hodně hektarů. Pro ty menší byl nedostupný. Proto byl v roce 1928 vyvinut první prototyp traktoru Škoda HT 18. Můj traktor je osmdesátý devátý kus ze stokusové série. Pokud vím, tak stejný traktor mají ještě v muzeu v Boskovicích, další vlastní soukromý majitel z Bratislavy a část tohoto traktoru, ale ne celý, mají v zemědělském muzeu v Čáslavi,“ prozradil majitel historického stroje Josef Jaroš ze Sirákova, který je vášnivým sběratelem traktorů – veteránů. „Mám jich už devět. Ani jeden už nepracuje, jsou to pouze předváděcí kusy,“ pochlubil se Josef Jaroš.

Přestože historické stroje jsou srdeční záležitostí především mužské části lidstva, na akci nechyběly ani zástupkyně ženského pohlaví. „Přijela jsem s vnoučaty a s manželem. Je traktory zajímají, já jsem jela spíše jako doprovod. Ale musím říct, že se mi tady moc líbí, je tu skvělá atmosféra,“ pochválila akci Dáša Zelená ze Žďáru nad Sázavou.

Kromě zemědělských strojů mohli návštěvníci Škrdlovic obdivovat také historické motocykly a automobily. „To se nehádá, to se doplňuje. I když je to setkání historických traktorů, vítáme i jiné stroje,“ vyjádřil se Martin Havelka.

Majitelé veteránů o své „miláčky“ pečují s nevšední láskou, což bylo ve Škrdlovicách patrné na každém kroku. „Každý z těch strojů, které sem dnes přijely, má svůj vlastní příběh. Někde mnoho let pracovaly, někam patřily. Zejména starší lidé mají k traktorům velmi kladný vztah, mnozí s nimi prožili kus života. Ale i mezi mladými se najdou takoví, kteří mají rádi techniku a hlavně tu starou techniku. Mnozí z nich se sami pouštějí do restaurování starých traktorů a to je dobře,“ poznamenal Martin Havelka.