O děti zdravotníků a hasičů se starají především družinářky. O klasickou výuku se ale nejedná. „Každé dítě je z jiné třídy, takže to dost dobře nejde. Děti mají zadanou práci od svých učitelů. Takže to, co by dělali s rodiči doma, teď dělají ve škole,“ vysvětlil Augustýn.

Centrem péče o děti rodičů, kteří pracují v záchranném integrovaném systému, je i Základní škola Oslavická ve Velkém Meziříčí.

„Máme nahlášených pět dětí. A taky se střídají, nechodí všechny najednou. Kromě výuky jim zajišťujeme i pitný režim, svačinky a obědy. Odpoledne si je přebírají rodiče,“ popsala „vyučování“ ředitelka školy Eva Bednářová.

Ani v tomto případě nejde o klasickou výuku. „Distanční výuku zajišťuje jejich kmenová škola. My jim zajišťujeme v případě on-line výuky pouze připojení,“ řekla Eva Bednářová.

Nemocnice Třebíč.
Nemocnice shání peníze na dýchací přístroje. Pomoci má sbírka

Družinářky nejenže pomáhají žáčkům s učením, ale také se snaží příjemně jim vyplnit volný čas. V nabídce je kreslení, luštění nebo tělocvik.

„Družinářkám pomáhají i asistenti pedagogů. Službu mají vždycky ve dvou. Je to i kvůli bezpečnosti. Kdyby se někomu něco stalo, tak jeden zůstane s dětmi a druhý může odejít vyhledat pomoc,“ vysvětlila Eva Bednářová.