„Přestoupilo jich k nám sedm," upřesnil ředitel Školy ekonomiky a cestovního ruchu v Jihlavě Ladislav Vítek. „Pokud vím, tak další dva, kteří byli z Bystřice nad Perštejnem, přejdou na tamní střední školu, kde mají také obor cestovní ruch, a zbývající studenti půjdou do obchodní školy ve Žďáře," dodal Vítek.

Problémy s ubývajícím počtem studentů ve žďárské ŠECR trvaly několik let, loni se zařízení pokusilo přitáhnout zájem veřejnosti zrušením přijímacích zkoušek, ale ani to nepomohlo.

Naopak o čtyři desítky „prváků" více než loni bude mít žďárská průmyslovka, kterou celkem navštěvuje asi jedenáct stovek studentů.

„Máme nárůst nových studentů, a to jak průmyslové školy, tak odborné školy, je jich o jednačtyřicet více než v uplynulém školním roce," potvrdil ředitel Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Žďáře nad Sázavou Jaroslav Kletečka. Do lavic tak usedne 145 studentů prvního ročníku průmyslovky a dalších 95 v odborné škole. Podle ředitelových slov je zvýšený zájem o studium dán jednak větší propagací technických oborů, ale především následnou uplatnitelností absolventů v praxi. „Jde hlavně o poptávku po lidech vzdělaných ve strojírenských oborech," doplnil ředitel. S novým školním rokem průmyslovka rozšířila nabídku, a to o čtyřletý maturitní obor informační technologie.

Biskupské gymnázium bude letos podle informací ředitele Jiřího Cočeva navštěvovat 348 studentů a Střední školu gastronomickou 196 žáků. Obě zařízení jsou zřizována Kolpingovým dílem ČR.

Do žďárského gymnázia by mělo 1. září zamířit 479 studentů. „Možná ještě dojde k drobné změně, protože jeden student odchází a další dva k nám chtějí přestoupit," konstatoval včera ředitel žďárského gymnázia Vlastimil Čepelák. „Novinkou" bude i vyučující výtvarné a hudební výchovy v podobě bývalého místostarosty a dlouholetého starosty Žďáru Jaromíra Brychty.

„Pan Brychta ve čtvrtek podepsal smlouvu," dodal ředitel. Brychta se k původní profesi a do „své" školy, která mu byla povinna držet místo, vrací po více než dvaceti letech.

Stejně jako loni bude i letos do žďárské obchodní školy chodit 330 žáků. „Novinkou je zrušení školného u učebního oboru kuchař-číšník," uvedl ředitel Střední školy obchodní a služeb SČMSD ve Žďáře nad Sázavou Zdeněk Musil.

Celkem 210 studentů střední školy a 150 vyšší odborné školy bude v novém školním roce navštěvovat žďárskou „zdravku". „V prvních ročnících máme celkem padesát studentů ve dvou maturitních oborech," řekla zástupkyně ředitelky Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické ve Žďáře nad Sázavou Irena Krábková.