Podle vyjádření starostky města Dagmar Zvěřinové je nyní bezpodmínečně nutné zajistit ve Smetanově ulici co nejdříve kompletní opravu kanalizace. Právě ta má totiž na svědomí vodu v domech.

Hasičům obyvatelé nahlásili jen dvě události. „Jeden ze sklepů, kam hasiči vyjeli na pomoc, byl zatopen asi padesáti centimetry vody, v dalším hladina dosahovala bezmála jednoho metru," uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Vytopených sklepů bylo mnohem více. Obyvatelé postižených domů ale většinou likvidovali soukromou povodeň svépomocí. „My jsme měli ve sklepě asi tak dvacet centimetrů vody. Čerpali jsme vodu sami, ale potom nám pomohli ještě i hasiči, co vodu odčerpávali u sousedů," řekl Radislav Wimmer, jeden z obyvatel Smetanovy ulice. Jak Wimmer dodal, voda ve sklepech tam při dešti není výjimkou.

„Lidem voda poničila kotle a mrazáky. Pojišťovny už zahájily pojistné plnění, ale takto to dál není myslitelné, aby při každém větším dešti byla většina domácností vytopená ve sklepích," řekla žďárská starostka Zvěřinová. Neodkladná kompletní oprava Smetanovy ulice včetně všech sítí a kanalizace je teď podle ní pro radnici jednoznačnou prioritou.

„Voda se do sklepů nedostala shora, ale spodem, a to je otázkou kvalit sítí pod zemí. Kanalizace tam je stará, nevíme, jak byla zabezpečena proti vniknutí vody po tom, co se udělala plynofikace," vysvětlila Zvěřinová, jež je zároveň předsedkyní předsednictva Svazku vodovodů a kanalizací Žďársko.

„Tady nenaděláme nic jiného než to, že necháme ulici celou opravit. Jinak tam dalšímu vytopení domů nic nezabrání. Myslím si, že je povinností města udělat taková opatření, aby k následným škodám v obydlích nedocházelo," sdělila starostka Zvěřinová.

Nutnost rekonstrukce kanalizace ve Smetanově ulici teď podle Zvěřinové odsune všechny investiční akce, jež zastupitelé plánovali. Třeba stavební úpravy pěší zóny nebo atria u podchodu na náměstí Republiky. Jak Zvěřinová slíbila, do půl roku bude hotový projekt oprav žďárské Smetanovy ulice.

„I vodaři se na to budou muset připravit. Co všechno je třeba vyprojektovat, povolit, vysoutěžit, a začátkem jara se do toho pustit," nechala se slyšet Dagmar Zvěřinová.

Město ještě se Svazem vodovodů a kanalizací Žďársko o budoucí rekonstrukci Smetanovy ulice nejednalo. Nejprve se podle Zvěřinové musí, zároveň s hasiči a policií, situace se zatopenými domy vyhodnotit, a podle výsledků pak chystat opatření. Město na takovou akci ani nemá vyčleněné peníze. Jak ale zdůraznila starostka, se začátkem oprav nelze čekat, plánované investice se musí posunout a peníze na rekonstrukci Smetanovy ulice se prostě musí „najít".

Co týče akcí, máme vize a plány, ale pak přijdou okolnosti, které vás donutí se na to dívat jinak. Tahle oprava se prostě musí udělat," řekla Zvěřinová. Radnice se bude muset vypořádat ještě s dalším problémem. Pokud se bude Smetanova ulice kompletně rekonstruovat, bude se muset celá uzavřít. To přinese obrovské komplikace v dopravě – silnice v ulici je jednou z nejfrekventovanějších ve Žďáře, výpadovkou na Nové Město, kde ve špičce vznikají zácpy i při běžném provozu.

„Teď bylo jen týden zavřené náměstí, a město bylo ucpané. Neumím si představit, jak se vyřeší uzavření tak vytížené silnice, aby provoz nezkolaboval," uvažoval Martin Švec.