Nejhůře jsou na tom šoféři náklaďáků nad dvanáct tun. Místo třiadvaceti nyní urazí plných padesát kilometrů. Musejí jet přes Vladislav, Náměšť nad Oslavou, Velkou Bíteš a Jabloňov.

„Jezdím do Třebíče pravidelně. Taková zajížďka mi cestu značně zkomplikuje, ale co se dá dělat, budeme to muset ještě ten měsíc vydržet,“ povzdechl si řidič kamionu Tomáš Svoboda.

Vozidla do dvanácti tun a autobusy mají k dispozici dvě varianty, jak se do Velkého Meziříčí dostat.

Přes Vlčatín, Horní Heřmanice a Uhřínov vede druhá a nejkratší objížďka, která je jen asi o čtyři kilometry delší, než původní trasa. Z Třebíče až do Rudíkova mohou automobily jezdit bez jakékoliv změny.

„Kamioňáci to docela dodržují, nezaznamenala jsem, že by tudy jezdili. Přece jen je tu nic moc silnice, úzká, plná zatáček,“ poznamenala třiatřicetiletá Věra z Vlčatína.

Třetí objížďka je vedená přes Nárameč, Budišov, Kamennou, Tasov a Dolní Heřmanice. Ve srovnání s běžnou cestou se jízda protáhne asi o 10 kilometrů, je nutné obrnit se trpělivostí, protože i zde je složitý terén, silničáři se snaží komunikace na poslední chvíli vyspravit, místy jsou ještě plné výtluků po zimě.

Další uzavírky

Nový kus silnice bude u Oslavičky zprůjezdněn po 15. červnu. Přes léto tedy bude doprava po trase Třebíč – Velké Meziříčí proudit normálně. Ovšem v září úsek opět čeká uzavírka, tentokrát jen na čtrnáct dní. Vozovka dostane finální povrchovou vrstvu.

Na Třebíčsku v tomto období řidiči při svých cestách narazí na několik dalších dopravních komplikací. V Jaroměřicích nad Rokytnou je v centru uzavřena až do konce července ulice Havlíčkova, staví se tu nový most, objížďky vedou po místních komunikacích.

V Číchově je rovněž úplná uzavírka místní komunikace z důvodu stavby nového mostu. Potrvá až do 20. června, objízdná trasa je dlouhá skoro 20 kilometrů.

Velkou rekonstrukcí prochází stropešínský most. Se zprůjezdněním se počítá 30. listopadu.

Úplně uzavřená je do konce května silnice z Komárovic do Budkova, dělá se zde nový povrch vozovky.

Objízdné trasy uzavírky II/360 u Oslavičky

Vozidla do 12 tun + autobusy:
1. Vlčatín – Horní Heřmanice – Uhřínov – Velké Meziříčí
2. Nárameč – Budišov – Kamenná – Tasov – Dolní Heřmanice – Velké Meziříčí

Vozidla nad 12 tun:
3. Vladislav – Náměšť nad Oslavou – Velká Bíteš – Jabloňov – Velké Meziříčí

HANA JAKUBCOVÁ
LUCIE KUČEROVÁ