Biometrický údaj je informace, na jejímž základě lze jednoznačně a nezaměnitelně určit fyzickou osobu. V minulosti tuto funkci plnila pouze fotografie, nyní bylo nově zavedeno snímání otisků prstů.

„Biometrické údaje byly do pasů zaznamenávány již dříve, tentokrát byl pouze další biometrický údaj přidán,“ vysvětluje vedoucí odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Novém Městě na Moravě Jana Bartošová.

Neužívá se žádná barva, pouze se prst přikládá ke speciálnímu snímači. Z každé ruky se pořizuje otisk jednoho prstu, nevylučuje-li to například zdravotní postižení prstů.

Vše by v podstatě mělo být poměrně snadné a rychlé, ovšem ne vždy nové technologie zajišťují i snadnější zpracování. To, co dříve trvalo přibližně patnáct minut, může dnes být otázkou téměř půl hodiny.

Své o tom ví i referentka na úseku cestovních pasů Jana Nevrklová. „Zpracování žádosti může zdržet hned několik věcí. Jednak je to fotografie, která musí splňovat určité parametry pevně dané, tak, jak to určuje vyhláška. Biometrický snímek hodnotí program v počítači a musí souhlasit všech patnáct kontrolních bodů, jako jsou například otevřené oči nebo přímý pohled. Pokud něco nesouhlasí, pak musím snímání zopakovat,“ vysvětlila Jana Nevrklová.

Systém má určitou časovou prodlevu, takže to trvá o něco déle. Někdy může dělat problém také fyziognomie obličeje nebo u mužů vousy a u žen líčení. „Třeba lesk na rtech vyhodnotí počítač jako otevřená ústa. Podobně i podmalované oči se pak jeví jako zavřené,“ uvedla úřednice.

Poslední časovou prodlevu může způsobit podpis, který se snímá přes speciální podložku - tablet. Takto pořízený podpis musí vizuálně souhlasit s podpisem na žádosti a ne každému se to povede hned napoprvé. Důležité je kolmé držení pera stejně jako stejnoměrný tlak na podložku. „Podpisy často žadatelé musí opakovat i několikrát za sebou,“ potvrdila Jana Nevrklová.

Vybavení jedné žádosti pak trvá asi dvacet minut, občas se to však protáhne i dvojnásobně. Biometrické údaje se totiž netýkají pouze dospělých, ale také dětí.

Při podávání žádosti o cestovní pas musíme počítat i s určitou časovou rezervou pro jeho vyřízení. „Nový pas by měl být k dispozici do třiceti dnů tak, jak to stanoví zákonná lhůta. Zpravidla je však dodán do tří týdnů, někdy i dříve,“ uvedla vedoucí odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Novém Městě na Moravě Jana Bartošová.

Helena Zelená Křížová