Motoristé se dočkají mimo jiné rekonstrukce hned pěti mostních objektů v okrese. Například toho v Sázavě nedaleko Žďáru, kde bude provedena výměna vodorovné nosné konstrukce a mostního příslušenství, nebo ve Štěpánově nad Svratkou na Bystřicku. Stavební práce přijdou na 56 milionů korun.

„Dále je v letošním roce v plánu oprava mostu v Laštovičkách, Křižanově a v Bystřici nad Pernštejnem za celkem 44 milionů korun," doplnila výčet chystaných vylepšení na silnicích a vydaných investic ředitelka Marie Tesařová s tím, že ještě přímo ve Žďáře dojde na opravy silnic v ulici Dolní a Brněnská za 19 milionů korun.

Například zmiňovaný most nad železniční tratí v Laštovičkách nejenže nevyhovuje současné zatížitelnosti, dokonce hrozí pád části jeho konstrukce do kolejiště. Předmětem této zakázky je mimo jiné vybourání stávajícího mostního svršku, provedení nové izolace, říms, zábradelních svodidel i odvodnění. Délka úpravy silnice je přibližně 261 metrů.

V havarijním stavu je také mostní objekt přes řeku Bystřici v Bystřici nad Pernštejnem poblíž čistírny odpadních vod. Již nyní vydává ŘSD na jeho každoroční běžnou údržbu nemalé finanční prostředky. Vzhledem k tomu, že jejich prováděním nelze déle účinně prodloužit jeho životnost, čeká jej kompletní demolice a výstavba nové mostní konstrukce. Předpokládaná doba opravy bude maximálně sedm měsíců.

„Stavební povolení a projekt jsou hotovy asi dva roky, na realizaci chyběly ředitelství peníze. Jsme rádi, že se to bude konečně dělat," poznamenal pro Deník místostarosta Bystřice nad Pernštejnem Josef Vojta.

O stavebních akcích na Žďársku má jasno také Kraj Vysočina, respektive Krajská správa a údržba silnic Vysočiny. Začátkem května odstartují práce na rekonstrukci opěrné zdi v ulici Lánice ve Velké Bíteši či na odvodnění silnice v Jimramově. S uzavírkami a objízdnými trasami musí řidiči až do konce září počítat kvůli opravám silnic také na trase ze Špinova do Bukové i z Vlkova do Křoví.

Od začátku července do konce listopadu pak bude ještě patřit dělníkům velkobítešská ulice Vlkovská.

„Na pěkné výtluky člověk narazí na hlavním průtahu Žďárem a nerovnosti se začínají objevovat paradoxně i na hlavní silnici ze Žďáru do Nového Města, která se rekonstruovala v roce 2010. O víkendu jsem byl v Měříně, Černická ulice je díra vedle díry," tvrdí Michal Dostál ze Žďáru.

Na Vysočině se chystá mimo jiné oprava silnice ze Ždírce do Krucemburku či vozovky v ulicích Lidická a Masarykova v Havlíčkově Brodě.

-----------------

Co se letos opraví?

Přehled stěžejních oprav silnic a mostů na Žďársku, investor Ředitelství silnic a dálnic ČR:

I/19, Sázava, most ev. č. 19-071, předpokládané náklady ve výši 22 mil. korun,

I/37, Žďár nad Sázavou, ul. Dolní a Brněnská, 19 mil. korun,

I/19, Štěpánov nad Svratkou, most ev. č. 19-085, 34mil. korun,

I/37, Laštovičky, most ev. č. 37-054, 28 mil. korun,

I/19, Bystřice nad Pernštejnem, most ev. č. 19-083, 10 mil. korun,

I/37, Křižanov, most ev. č. 37-055, 6 mil. korun.