„Vybírali jsme ze dvou nabídek firem, ještě to musí začátkem června schválit zastupitelé. Původně byla zakázka naceněna na asi sedm milionů korun, ale vypadá to, že bychom se nakonec mohli vejít do šesti,“ vyjádřil se starosta Hamrů nad Sázavou Hubert Křesťan s tím, že stavět by se mohlo začít na přelomu června a července s termínem dokončení v závěru příštího roku.

Při stavbě spolkového domu, který mohou kromě hamerských pionýrů, jichž jsou asi čtyři desítky a nyní ke svým schůzkám dočasně využívají zázemí hasičské zbrojnice, budou moci v případě zájmu využít i další místní spolky, obec použije výhradně svoje zdroje. „Na takovou věc není žádná dotace, samozřejmě jsme se po takové možnosti dívali. Financování rozložíme do dvou, možná i do tří let, pokud to půjde, případně bychom využili úvěr,“ nastínil hamerský starosta.

V požární nádrži přibyla lávka pro obojživelníky.
Žáby a čolci se procházejí po nové lávce

Dva miliony korun z letošního rozpočtu budou na financování výstavby přesunuty z projektu rozšíření základní školy, na kterou obec nezískala dotační podporu, takže od tohoto záměru zatím upustila.

Pionýrská skupina Údolí slunce Hamry nad Sázavou má v současné době 34 členů a výstavbou nového spolkového domu získá nejenom dvě nové klubovny včetně příslušenství, ale i prostory pro uložení materiálu pro svoji pravidelnou činnost a pro letní tábory. „Činnost je doplněna celou řadou akcí i pro nečleny. Historie skupiny sahá až do roku 1949, patříme tak mezi několik málo pionýrských skupin v České republice s takto dlouhou historií,“ uvedl za pionýrskou skupinu Údolí slunce Josef Souček.