„Kapacita sálu novoměstského kulturního domu je okolo tří set míst. Pozvánku přijaly Dačice, Heřmanův Městec, Hodonice, Humpolec, Chotěboř, Ivančice, Jihlava, Lípa, Modřice, Mrákotín, Nové Město nad Metují, Pelhřimov, Sázava, Suchohrdly u Miroslavi, Tišnov a Vranovice. A samozřejmě že se zúčastní i senioři z místní organizace, reprezentovat ji bude třicet studentů z Nového Města na Moravě,“ vyjmenovala ředitelka Novoměstských sociálních služeb Hana Janů.

Kromě seniorů se do Nového Města podívají také delegáti pořádající univerzity a Kraje Vysočina a chybět nebudou ani zástupci novoměstské radnice. „Slavnostní ceremoniál začne v půl jedenácté. V rámci programu se předají všem účastníkům univerzity třetího věku pamětní listy a budou také oceněni tři studenti,“ prozradila některé z bodů programu Hana Janů.

Hosté se dočkají také vystoupení mažoretek, mohou se zúčastnit komentované prohlídky města nebo využít další lákavé nabídky, které pro ně organizátoři připravili. „Mohou navštívit Horáckou galerii, Vysočina arenu anebo se jet podívat do nedalekého Žďáru nad Sázavou na kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, do tamního muzea a prohlédnout si kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše,“ doplnila Hana Janů.

V Novém Městě na Moravě se podobné setkání uskutečnilo už v roce 2016. Letos se do přípravy zapojilo dvacet dobrovolníků z řad novoměstských seniorů, kteří se budou starat o hostující studenty. O výzdobu sálu se pak postaraly Novoměstské sociální služby. „V naší výtvarné dílně vyrábíme upomínkové předměty. Naši klienti udělali keramické sovičky, které dostane každý účastník semináře. A měli jsme také kurz floristiky, v němž senioři pod vedením zkušené floristky vyrobili květinovou výzdobu do sálu, osázeli keramické květináče, které byly vytvořeny v naší keramické dílně, netřesky a trvanlivými rostlinami,“ popsala přípravy Hana Janů.

Jednou z těch, kteří se zapojili do tvorby květinové výzdoby, byla i Blažena Šedá, která letos slavila sto dva let. „Já jsem dělala obojí, květináče i sázela kytičky,“ řekla seniorka, která se i ve svém úctyhodném věku účastní téměř všech aktivit, které Novoměstské sociální služby svým klientům nabízejí.

Virtuální univerzita třetího věku je mezi seniory velmi oblíbená. Jenom v Novém Městě se jí letos účastnilo přes padesát studentů. „Nejsou to jen Novoměstští, jezdí i lidé z dalších míst žďárského okresu,“ dodala Hana Janů.