S výsledkem akce jsou spokojeni rovněž organizátoři. „Vše dopadlo nad naše očekávání. Lidí přijelo dost, reakce jsou pozitivní a hlavně se vybrala nečekaně vysoká částka – celkem 49 380 korun,“ uvedl za organizátory Michal Vitásek. Tyto peníze byly rozděleny mezi tři občanská sdružení, která se starají o znevýhodněné anglické buldoky i další pejsky „placatých“ plemen. Každé obdrží zhruba šestnáct a půl tisíce korun.

Finance, jež byly vybrány prostřednictvím prodeje lístků do tomboly, tak poputují na aktivity občanského sdružení Buldočí naděje, slovenského Frbul a také na iniciativu Ne množírnám. Právě snaha upozornit na problém takzvaných psích množíren byla jedním z důvodů konání sobotního rekordního srazu. A nechyběli ani účastníci akce, kteří s fenkami, jež přímo z množíren pocházejí, na sraz dorazili.

„Peťulu máme zhruba rok. Je jí kolem šesti let, ale to je jenom odhad, nemá samozřejmě žádný průkaz původu. Pochází totiž z množírny, a tam si majitelé o psech nevedou údaje, jaký je jejich věk. Zajímá je jen, kolik vyprodukují štěňat,“ popsala majitelka buldočí fenky Daniela Šustáková, která do Netína dojela až z Branky u Opavy. Dosavadní život prý Peťula zrovna růžový neměla. Několik let rodila štěňata v množírně. O tom, jaké tam panovaly poměry, svědčí například zuby opilované od toho, jak neustále kousala kovové mříže.

Václav Malinský má za sebou další charitativní pěší cestu, tentokrát po hranicích bývalého Československa.
Pro nemocnou holčičku ušel cestovatel po hranicích 3566 kilometrů

„Samozřejmě se to na ní podepsalo i psychicky. Vycvičit se v tomhle věku už moc nedá. Naším cílem nyní hlavně je, abychom obnovili její důvěru k lidem a vytvořili jí příjemný domov. Myslím, že se nám to postupem času daří, máme s přítelem pocit, že už se u nás začíná cítit dobře,“ popsala Daniela Šustáková s tím, že vše je o to těžší, že fenka už u jedněch majitelů na cestě z množírny byla. To se ale nakonec neosvědčilo, tak se přes psí agenturu dostala Peťula právě k nim.

Podpořit pejsky s nelehkým osudem ale v sobotu přijeli i majitelé těch chlupáčů, kteří měli v životě větší štěstí. „Dcery neustále mluvily o tom, že musíme jet, abychom pomohli pejskům, tak jsme celá rodina tady. A samozřejmě i chceme vytvořit rekord a setkat se s ostatními chovateli. Jsme ve skupině Anglický buldok a na všelijaké srazy se snažíme jezdit,“ prohlásila Karolína Maruščíková z Velkých Přílep u Prahy. Její rodina vlastní devítiletou fenku Růženku, která je podle ní ideální pes k dětem.

Dobráckou povahu robustních psů s placatým čumákem potvrzují i další účastníci rekordního srazu. „Jsou to dobrosrdeční psi, milují děti, lidi, moc rádi se mazlí. S nějakými bojovými plemeny nemají absolutně nic společného,“ nechala se slyšet Jiřina Lukáčová z Kojetína u Kroměříže. Sama vlastní dva exempláře anglických buldoků, čtyřletého a půlročního. V sobotu se tito dva pořádní hafani bez problémů přátelili s malinkatou čivavou. „Ta je vnučky, doma máme ale ještě další dvě. Angličtí buldoci jsou dobráci, snáší se s nimi výborně,“ popsala chovatelka.

A čím ji právě tohle plemeno, kromě své dobrácké povahy, zaujalo? „Jsou to individualisté, mají svůj názor a nikdo s nimi nehne. Rozhodně tedy nejsou prodejní. A přitahují mě i svým stoickým klidem,“ dodala Jiřina Lukáčová.

Sněženští hasiči vyjíždějí většinou k dopravním nehodám a k technické pomoci.
Jednotka sněženských hasičů se dostala do finále celostátní ankety

Na sobotním rekordním srazu mohli zájemci podpořit sdružení Buldočí naděje i koupí některých propagačních předmětů – kupříkladu hrnečků, placek, přívěšků, tašek, triček nebo různých módních doplňků pro psy – motýlků na obojek, psích šátků a podobně. „Koupila jsem naší fence růžového motýlka na obojek, dcera bude nadšená, až ji doma takhle vyfiknutou uvidí. Nemohla bohužel přijet s námi, protože je nemocná. A navíc mě ještě těší, že jsem koupí podpořila dobrou věc,“ prohlásila Hana Vencálková z Brna.

Jelikož se buldočí setkání v Netíně vydařilo, organizátoři naznačují, že nemuselo být poslední. „Plánujeme vytvoření občasného spolku s tím, že bychom se v budoucnu scházeli pravidelně a pokusili se vždy rekord pokořit,“ dodal Michal Vitásek.

Zemědělské stroje absolvovaly šestikilometrovou trasu z Maršovic do Vysočina Areny.
VIDEO: Zetory překonaly rekord, Novým Městem jich projelo 134