„Rozhodně nepůjde o rekonstrukci příjezdu, pouze o připomenutí poslední návštěvy Masaryka v Novém Městě. Vychází to téměř na den přesně, Masaryk do Nového Města přijel 17. června 1928,“ poznamenala autorka scénáře návštěvy prvního československého prezidenta do městečka na Horácku Eva Kulková.

Příjezd prezidenta je naplánován na sobotní 17. hodinu. „Masaryk přijede v otevřeném automobilu tak, jak tomu bylo před 90 lety. Na náměstí jej přivítají čelní představitelé města a novoměstského mikroregionu, kteří pronesou uvítací řeč, na niž Masaryk odpoví svým děkovným projevem. A následně připomeneme divákům příhodu, která se v den jeho příjezdu opravdu odehrála,“ prozradila Eva Kluková.

Tehdy prezidenta oslovil také výměnkář Josef Bukáček, který jej pozdravil jménem Horáků a horské vesnice Petrovice. Poděkoval mu za za návštěvu a chtěl jej po staru uvítat chlebem a solí. Děvčata v tradičních horáckých krojích potom podala Masarykovi chleba, ale na nůž se jaksi zapomnělo. Dědoušek Bukáček si ovšem s tímto opomenutím snadno poradil – vytáhl z kapsy zavírací nůž, otřel ho o rukáv a podal panu prezidentovi, který si ukrojil, krajíc chleba posolil a ochutnal. „Bude to taková komentovaná scénka, malinko jiná, než jak tomu ve skutečnosti opravdu bylo,“ sdělila Eva Kulková.

Prezident Masaryk v roce 1928 v Novém Městě i poobědval, a to v tehdejší sokolovně. „V místě, kde sokolovna kdysi stávala, je dnes kulturní dům s restaurací K Club. Tam mohou lidé v sobotu ochutnat prezidentské menu, bude se podávat to, co měl v Novém Městě k obědu Tomáš Garrigue Masaryk,“ uvedla Eva Kulková.

Návštěvníci slavností si tak – stejně jako před devadesáti lety hlava státu – budou moci pochutnat na bílé zeleninové polévce, svíčkové s brusinkami, na pstruhovi na bylinkách, čokoládovém dortu a na černé kávě. Na návštěvu hlavy státu se pilně připravuje rovněž první muž novoměstské radnice Michal Šmarda. „Je to pro mě velká čest, nacvičuji si uvítání a jsem celý nervózní,“ rozesmál se nad otázkou, jak se těší na návštěvu prezidenta, starosta. „Tehdy celé město žilo návštěvou prezidenta, lidé se na ni velice těšili. Doufám, že se nám i tentokrát podaří navodit podobnou atmosféru,“ dodal Šmarda.

Oslavy Nova Civitas začínají už v pátek. „Tradičně jsou dvoudenní, jsou to hlavně dny společných setkávání. Zapojily se do nich školy, organizace i spolky, které budou na slavnostech prezentovat svou činnost,“ podotkl Michal Šmarda.
Součástí bohatého programu je i farmářský trh, spanilá jízda cyklistů či vyhlášení sportovních výkonů. „V pátek večer poděkujeme našim sportovcům za to, jak nás reprezentovali. A na 21. hodinu jsme pro všechny připravili velké překvapení. Jaké bude, to je zatím tajemství,“ prohlásil starosta.

Pro návštěvníky slavností je připravena také řada koncertů. „V pátek vystoupí Jiří Schmitzer a všichni se už jistě těší na večerní vystoupení kapely Visací zámek. Ze sobotního programu bych pozval na koncert Poutníků a večer pak na Kláru Vytiskovou,“ řekl Daniel Šimek z Novoměstských kulturních zařízení.

Program: Vratislavovo náměstí – hlavní pódium

Pátek 15. června
14.00 Zahájení slavnostní fanfárou
14.15 Vystoupení žáků pěvecké a kytarové třídy ZUŠ Jana Štursy
16.00 Jiří Schmitzer
17.30 POW
19.00 Vyhlášení sportovních výkonů
19.15 Mário Bihári & Bachtale Apsa
20.50 Megapřekvapení, které se opakuje mini-
málně jednou za sto let
21.00 Rabies
22.45 Visací zámek

Sobota 16. června
9.00–12.00 Žďárský swingový orchestr
13.30 Poutníci
14.30 Vyhlášení soutěže spolků a neziskovek
17.30 Stanley’s Dixie Street Band
19.00 Sestry Havelkovy
21.15 Klara & The Pop – Klára Vytisková
23.00 MoveBreakers