„Samotná sbírka trvá čtrnáct dní, ale její přípravy jsou téměř celoroční. Velmi intenzivně byly zahájeny již v listopadu a pokračovaly i v průběhu adventu, kdy byly nezbytné materiály rozváženy asistentům do jednotlivých koutů okresu Žďár nad Sázavou. Asistenti rozdělili materiály svým koledníkům a zapečetili pokladničky na obecních úřadech," uvedla koordinátora Tříkrálové sbírky na Žďársku Veronika Dobrovolná.

Letos je v regionu připraveno o pětačtyřicet pokladniček více, než v loňském roce. Mezi pravidelnými dárci se ale hodně mluví o tom, na co všechno plánuje charita vybrané peníze dát.

„Do Tříkrálové sbírky přispívám každoročně, ale tentokrát váhám, protože mám obavu, aby peníze nešly na imigranty. Myslím si, že u nás je spousta potřebných, na které se pak nedostane," svěřila se s obavami Eva Tatíčková z Rokytna.

S podobným názorem se lze setkat čím dál častěji. „Nedám letos nic, zvláště poté, co jsem si na webových stránkách charity přečetl, že z finančních prostředků získaných v Tříkrálové sbírce 2016 podpoří Arcidiecézní charita Praha tři projekty a na prvním místě byla uvedena pomoc migrantům a uprchlíkům. Nemyslím si, že Tříkrálová sbírka byla zavedena právě pro tyto účely," nechal se slyšet Karel Mrkos ze Žďáru nad Sázavou.

Prostředky z Tříkrálové sbírky jsou tradičně určeny zejména na pomoc lidem nemocným, se zdravotním postižením, seniorům, matkám s dětmi v tísni a sociálně potřebným. Naprostá většina získaných peněz by měla zůstat regionu, kde byla vybrána. „Pokud jde o pomoc uprchlíkům, tak tam jdou peníze z jiných zdrojů. Charita vyhlásila sbírku na uprchlíky a tyto finance se používají. Nepočítá se s tím, že peníze z Tříkrálové sbírky budou dány na tento účel, měly by být určeny především pro potřeby regionu," prohlásila ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou Jana Zelená.

Žďárská charita už také ví, na co konkrétně by měly být vybrané peníze použity. „V roce 2016 dochází ke změně financování sociálních služeb. Abych pravdu řekla, tak vlastně vůbec nevíme, co nás přesně čeká. Proto si chceme část peněz z Tříkrálové sbírky ponechat jako rezervu právě na tyto služby tak, aby jejich rozsah zůstal i nadále zachován. Další, na co peníze z Tříkrálové sbírky letos půjdou, je obnova našeho vozového parku. Většina služeb je terénní a bez aut se neobejdeme," informovala Jana Zelená.

Desetina z vybraných prostředků poputuje do zahraničí. „Tyto peníze jsou rozdělovány ústředím, rozhoduje o tom Charita Česká republika. Hodně se spolupracuje s Ukrajinou, tam určitě zase část peněz půjde tak, jako v minulých letech. A přispíváme také do Moldavska, nějaká menší částka zamíří určitě i do této země," přiblížila možnosti Jana Zelená.

Tři králové s nezbytnou pokladničkou a doprovodem vykoledovali v minulém roce celkem 2 645 195 korun. S jejich pomocí byla podpořena řada tuzemských i zahraničních projektů. A stejně jako vloni, tak i letos čeká koledníky odměna, například v podobě tradičního Tříkrálového koncertu.

„Ten se tentokrát u nás na Žďársku uskuteční až 17. ledna, protože 10. ledna, kdy byl původně v plánu, pojedeme s koledníky na Tříkrálový koncert pořádaný Brnem. V Novém Městě na Moravě začne, jak už jsem zmínila, až 17. ledna v 17 hodin. Uskuteční se tradičně v kostele sv. Kunhuty," vyjádřila se Veronika Dobrovolná.