Mnozí stavebníci i proto dávají přednost okolním obcím. Například ve Škrdlovicích, jež jsou od okresního města vzdáleny zhruba devět kilometrů, vznikne nová čtvrť rodinných domků, a to po pravé straně silnice od Žďáru směrem do vsi. „Jedná se o lokalitu naproti benzinové stanici,“ upřesnil škrdlovický starosta Ivan Hořínek s tím, že si na nezájem kupujících nemohou stěžovat. Na okraji obce vyroste obytný soubor třinácti rodinných domů. Za metr čtvereční zasíťovaného pozemku zájemci uhradí 950 korun včetně DPH. Žádost o koupi je možné podat ještě do 13. března 2018.

Ilustrační foto.
„Chytré“ řízení Žďáru podpoří evropská dotace

„Plánujeme stavět vlastní bydlení, ale ceny ve Žďáře nás odrazují, navíc mi na Klafaru vadí, že je to tam dům na domě a člověk nemá moc soukromí. Proto se asi s rodinou rozhodneme pro nějakou menší vesnici. Ušetříme peníze za koupi pozemku a výhodou je i klidné a čistší prostředí. Bude to ale asi vyžadovat úsilí sehnat něco blízko města, abychom netrávili zbytečně čas dojížděním,“ vyslovil se Petr Šenkýř ze Žďáru nad Sázavou.

S velkou poptávkou po volných parcelách se setkávají třeba v Polničce, vesnici asi šest kilometrů od Žďáru. „Máme kolem dvaceti uchazečů, ale o volné obecní pozemky, určené dle územního plánu pro výstavbu rodinných domů, je bohužel nouze,“ uvedl Bohumil Cempírek, starosta Polničky. Zatím nejnovější obytná čtvrť vznikla v lokalitě Za humny, kde je teď volné poslední místo. „S jeho prodejem jsme měli technický problém, který musíme vyřešit, a pak budeme parcelu opět nabízet k prodeji,“ dodal Cempírek. Metr čtvereční zasíťovaného pozemku tam vyjde na částku kolem sedmi set korun s DPH.

Ještě poslední z pětadvaceti stavebních pozemků nabízejí rovněž ve Svratce. Konkrétně jde o tamní lokalitu Slunný vrch. Za metr čtvereční zasíťované parcely tam zájemci zaplatí 361 korun včetně DPH. V plánu jsou ale kvůli zájmu stavebníků do budoucna ještě další rozvojové plochy. Pozemky v soukromém vlastnictví už jsou ale více méně rozprodány. „Zvažujeme proto další lokality, k tomu ale bude potřeba změna územního plánu,“ vysvětlil svratecký starosta František Mládek.

Vyjít vstříc stavebníkům se snaží také v mnohých dalších obcích v okolí Žďáru nad Sázavou – nové parcely mají vzniknout například v Pohledci u Nového Města na Moravě. Konkrétně se jedná o dvanáct míst, jejichž zasíťování je naplánováno ještě na letošek.

Ilustrační foto.
Muž si sedl za volant opilý, teď mu hrozí až roční vězení

A i žďárský Klafar je koncipován jako lokalita, která se má do budoucna z hlediska nového bydlení stále rozvíjet. Tam si ovšem zájemci o výstavbu vlastního domu budou muset oproti okolním vsím za stavební pozemek připlatit.