Žďár, který získal 112 tisíc korun, plánuje nákup nového zařízení na projíždění tratí a vlečného zařízení za čtyřkolku, které zajistí speciální úpravu stop. „Rozhodli jsme se prodat rolbu a skútr kvůli malé četnosti výjezdů a velkých investic do těchto strojů. Kilometr vycházel na spoustu peněz. Nechali jsme si jenom čtyřkolku, tou ale dokážeme upravit pouze stopu na klasiku. Nové vlečné zařízení umí za čtyřkolkou vytvořit pás na bruslení nebo se sklopí a pak dokáže najet dvě stopy na klasiku současně," popsal letošní novinku Josef Holemář ze Skiregionu Žďársko.

Ve Žďáře se pro razantní krok rozhodli v souvislosti s vývojem několika posledních zimních sezon, kdy sněhu bývalo velmi málo. Klasickou rolbu bylo možné využít jen, když sněhová pokrývka dosahovala výšky pětadvacet centimetrů nebo více. „Nové zařízení dokáže rolbu plně nahradit. Čtyřkolka by nám tak mohla stačit na všech nasmlouvaných sto dvacet kilometrů tratí. A bude alespoň stoprocentně využitá. Navíc nám nové zařízení za čtyřkolku zkvalitní lyžování na nízké sněhové pokrýv-ce," podotkl Josef Holemář. „A když budou pěkné zimy, pomocí vlečného zařízení za čtyřkolku budeme schop-ni upravit například i bobovací dráhu pro děti," dodal Holemář.

Nejvyšší částku, sto třicet tisíc korun, obdržel mikroregion Novoměstsko. „Pro nás je to velmi dobrá zpráva, že se Novoměstsko dostalo mezi sedm subjektů, které dotaci dostaly. Bude použita především na opravu přejezdových mostků, mnohé 
z nich jsou už ve špatném stavu," uvedl novoměstský starosta Michal Šmarda.

Na Novoměstsku využíva-jí milovníci bílé stopy v zimě přibližně sto kilometrů stro-jově upravených tratí.

„Každý rok je mimo zimní sezonu opravujeme, prořezáváme náletové dřeviny, obnovujeme značení a podobně. Minulé zimy sice nebyly nic moc, přesto se do běžkařských tratí investovalo ročně okolo sto sedmdesáti tisíc korun, které jsou hrazeny z rozpočtu mikroregionu, z rozpočtu města i z dotací Kraje Vysočina," řekla Martina Jordán z novoměstského informačního centra.

Určitou částkou přispívají na úpravu běžeckých stop i někteří ubytovatelé. „Tato částka se ročně pohybuje okolo čtyřiceti tisíc korun. Vloni byla velmi mírná zima a na projíždění stop jsme něco ušetřili. Tyto peníze budou převedeny na letošní sezonu," vyjádřila se Martina Jordán.

Zapojit se do financování údržby běžkařských tratí mohou i sami jejich uživatelé. „Na některých směrnících je upevněna také tabulka s číslem účtu, kam mohou lidé posílat své příspěvky. Vloni na účet mikroregionu takto přišlo patnáct tisíc korun. Nejde většinou o nějaké vysoké částky, ale jsme rádi za každou korunu," informovala Martina Jordán.

Na zimní údržbu tratí použije získanou dotaci také Bystřice nad Pernštejnem. „Dostali jsme šedesát dva tisíc korun, použijeme ji na značení tras i na opravu mostků. Udržujeme okolo sedmdesáti kilometrů tratí, které jsou napojeny na trasy novoměstské," sdělil starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.