Některé dřeviny či jejich části tak nyní hrozí pádem. Z tohoto důvodu byl vydán také zákaz vstupu do této oblasti. „Je to opatření, které bylo vyhlášeno v zájmu samotné veřejnosti. Pokud budou lidé i přes zákaz do poškozeného lesa vstupovat, měli by si uvědomit, že tím riskují hlavně své zdraví, nebo dokonce i život," uvedl Jaroslav Doubek, vedoucí žďárského odboru životního prostředí.
Dva hektary lesa
Silný vítr, který se lokalitou prohnal, polámal nebo vyvrátil některé stromy na ploše o velikosti zhruba dva hektary. „Odklízecí práce na místě již začaly a skončit by měly zhruba do týdne," uvedl v pondělí Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů České republiky, kterým uvedený les patří.
A právě v době, kdy se v postiženém úseku pohybují těžké stroje, by se lidé měli lokalitě raději vyhnout. Zasažený lesní porost, kde rostou převážně smrky a borovice, byl kvůli zákazu vstupu i obehnán páskami. Ty ale většinu příchozích netrápí.
„Chodím se do přehrady v těchto vedrech se psem koupat a zrovna přes tento les je to nejkratší cesta. Dávám si ale pozor, aby na mě něco nespadlo," nechala se slyšet žena, jež je jen jednou z mnoha lidí, kteří se ke Stavišti o víkendu za rekreací vydali. Zkušenosti s nedisciplinovanou veřejností mají i žďárští strážníci, kteří na dodržování zákazu dohlížejí.
„Okolo lesa byly instalovány pásky, ale ty někdo vzápětí strhal," popsal Luboš Skřivánek, zástupce vedoucího žďárské městské policie. Strážníci v lokalitě lidi, kteří zákaz porušili, na hrozící nebezpečí v rámci své kontrolní činnosti upozorňovali a budou tak činit i nadále, dokud opatření nebude u konce. „Po ukončení zpracování kalamity bude zákaz vstupu odvolán," dodal Boublík.
Poškozený porost je starý osmapadesát let a tvoří ochranu vodní nádrže jedná se tedy o takzvaný les zvláštního určení. Vichřící zasažená plocha bude následně znovu zalesněna tak, aby plnila v co nejkratší době opětovně svoji funkci.