VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do evangelického kostela chodí na Štědrý den i neznabozi

Nové Město na Moravě – Štědrovečerní hry pro děti už mají v novoměstském evangelickém kostele letitou tradici. Ani letos nebude pomyslný řetěz přerušen a početné publikum se může, ještě před tím než usedne k slavnostně prostřenému stolu, pobavit a také i trochu poučit. 

13.12.2017
SDÍLEJ:

Vánoční divadelní představení se hraje v novoměstském evangelickém kostele rok co rok.Foto: Deník / Zelená Křížová Helena

„Letošní dětská hra se jmenuje Bohu díky, všechno je jinak a bude o tom, jak jeden z evangelistů – Lukáš – píše své poselství. Jeho evangelium je určeno Theofilu neboli Bohoušovi, aby porozuměl, kdo je vlastně Ježíš. I sám Lukáš ovšem přichází na to, že podat odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduché. Že tatáž slova mohou pro každého znamenat něco jiného,“ popsal podstatu scénáře letošní vánoční hry její autor, evangelický farář Zdeněk Šorm.

V novoměstském kostele se už díky vánočním hrám v minulých letech objevili třeba čerti, vtrhlo tam také rytířstvo nebeské a návštěvníci mohli spolu s herci strávit Vánoce například na benzinové pumpě. „Většinu her píši sám, ale někdy sáhnu po hře jiného autora, kterou trochu přepracuji. V evangelické církvi je tradice dětských vánočních her velmi bohatá, takže scénářů koluje mezi faráři spousta,“ poznamenal Zdeněk Šorm.

Hru secvičují více než tři desítky herců. „Většina z nich jsou děti, ale zahraje si v ní i pár dospělých,“ dodal Zdeněk Šorm.

Tradiční divadelní představení v novoměstském evangelickém kostele pokaždé publikum pobaví, o komické situace v něm nikdy není nouze. „Já bibli rozumím tak, že se v ní píše o životě. A v našem životě je komických situací spousta. Proto je zapracovávám i do svých her,“ vysvětlil Zdeněk Šorm.

Pravidelní návštěvníci evangelického kostela už si také zvykli na to, že při vánočním představení nejsou pouze diváky, ale také spoluúčinkujícími. Rok co rok najdou příchozí na lavicích položené texty písní, které jsou pak během představení zpívány. „Jsem vždycky rád, když to není jen divadlo. Mám zato, že je dobré, když se do hry zapojí i diváci. Když si ji mohou všichni společně prožít. A jde ještě o jednu věc. Divadlo hrají a recitují hlavně děti a některé z nich jsou ještě hodně malé. A když mají i zpívat, tak často potřebují pomoc ostatních. Takže je dobře, když se lidé zapojí,“ uvedl Zdeněk Šorm.

Hercem ve vánoční hře se může stát kdokoliv. Nemusí to být pouze evangelík, vítáni jsou i lidé jiného vyznání či bez vyznání. „Kostel je otevřený všem. Mezi našimi herci je třeba i jeden katolík,“ podotkl Zdeněk Šorm.

A podobně jsou na tom i diváci, kteří si na Štědrý den nenechají vánoční hru ujít. „Já se přiznám, že jsem neznaboh, ale na Vánoce chodím do evangelického kostela pravidelně. A rád. Patří to už k tradici naší rodiny, bez toho si snad ani Štědrý den nedovedu představit. Představení bývá pokaždé moc pěkné a vtipné, dokonale se bavím. A manželka má navíc radost, že mě dostane do kostela,“ rozesmál se Jiří Červinka z Nového Města na Moravě.

Vánoční hra začne 24. prosince v 15.30 hodin. „Letos to budeme mít poněkud hektické, protože Štědrý den je zároveň čtvrtou adventní nedělí. Takže dopoledne budou bohoslužby, odpoledne vánoční hra a na Boží hod nás čekají zase bohoslužby. Bude to o něco náročnější než jindy. Ale i tak všechny zvu, aby se přišli podívat, a také do hry zapojit. Není to o předvádění, ale o tom, že se člověk na chvíli stane nositelem dobrých zpráv, takovým andělem. A být aspoň na chvíli v životě andělem je k nezaplacení,“ uzavřel Zdeněk Šorm.

Autor: Helena Zelená Křížová

13.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den otevřených dveří u příležitosti 65. výročí zahájení zahájení výuky v pracovišti ve Strojírenská žďárské střední průmyslové školy (bývalé odborné učiliště podniku Žďas).
37

Škola oslavila výročí dnem otevřených dveří i plesem

Exoti na prodej.
AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Děti z Křídel budou mít o dva týdny delší prázdniny

Křídla – Na delší volno v letních měsících se mohou těšit děti z Křídel. Kvůli opravě a přístavbě školní budovy se jim totiž prodlouží prázdniny.

Policisté pátrají po dvaatřicetileté ženě z Velké Bíteše

Velká Bíteš – Po dvaatřicetileté Lubomíře Pelikánové z Velké Bíteše pátrají nyní žďárští kriminalisté.

Lyžování bylo v Novém Městě na Moravě oblíbenou zábavou

Nové Město na Moravě - /SERIÁL "JAK JSME ŽILI"/ - V pátek 19. ledna startuje nový seriál Žďárského deníku s názvem Jak jsme žili v Československu. Bude mapovat život lidí z regionu v letech 1918 - 1992. Ve druhém díle prostřednictvím archivních fotografií představíme lyžařské Nové Město na Moravě.

Doma se představí jen Pelhřimov

Vysočina – Hokejové týmy z Vysočiny čeká v sobotu 28. kolo druhé ligy – skupiny Střed. Do konce základní části, která se uzavře poslední únorový den, zbývá ještě devět kol. Vrcholí tak nejen boje o postup do play-off, ale také o co nejlepší postavení před začátkem vyřazovací části.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>