Ty by měly vzniknout v podkroví bezbariérově upraveného objektu. „Velmi nás potěšilo, že se tam čtyři malometrážní byty vejdou, budou podobné těm v domě s pečovatelskou službou,“ informoval bystřický místostarosta Josef Vojta.

Studie stavebního záměru, kterou mají nyní Bystřičtí v ruce, řeší úpravu a vybudování bezbariérových přístupů do objektu, rekonstrukci fasády se zateplením a s kompletní výměnou oken.

Shánění peněz

Součástí studie je i návrh vnitřního vybavení stacionáře s kapacitou šestnácti klientů. „Do konce srpna by měla být hotova dokumentace pro stavební povolení a v příštím roce plánujeme hledání vhodných fondů, tedy zdroj peněz pro realizaci,“ připomněl Josef Vojta.

Budova internátu, která byla v lednu letošního roku převedena do vlastnictví města z majetku kraje Vysočina, musí podle podmínek bezúplatného převodu sloužit k sociálním účelům. A po stacionáři byla poptávka. „Ta budova se k tomuto účelu hodí a zájemce máme už nyní, kdy se stacionář ještě ani nezačal stavět,“ prohlásil nedávno starosta Bystřice Karel Pačiska s tím, že evidují minimálně patnáct zájemců o služby „mateřské školky pro dospělé“.

„Není vyloučeno, že se jejich počet ještě zvýší,“ poznamenala vedoucí bystřického odboru sociálních věcí a zdravotnictví Drahomíra Lukšová.

Stacionář Bystřičtí berou jako závazek do budoucna. Na jeho provoz totiž bude třeba doplácet. „Odhaduji, že ročně by to mohlo být asi tak půl milionu korun. Avšak bude to ve prospěch lidí z regionu,“ sdělil starosta Karel Pačiska.