Do těchto fermentorů je navážen biologický odpad, doplněný například o řepné řízky. Následně je tato směs bez přístupu vzduchu zpracovávána.

Při tomto procesu dochází k uvolňování metanu, který se jímá a poté spaluje v kogeneračních jednotkách. Výsledkem celého procesu je elektrická energie a teplo, přičemž obojí bude firma dodávat do žďárského strojírenského podniku Žďas.

Materiál byl do prvního fermentoru navezen 2. listopadu, jednalo se o přibližně pět set tun. Většina zatím pocházela ze Svratky a Ždírce nad Doubravou, odkud je bioodpad svážen již délší dobu, zbytek tvořilo to, co vytřídili Žďárští.

Kvalitní surovina

„Musím obyvatele města pochválit. To, co jsme svezli, byla skutečně velmi zajímavá surovina,“ vyjádřil se Miloslav Odvárka, ředitel žďárské firmy Odas.
Podle něj mají do poloviny prosince projít komplexní zkouškou ještě další čtyři fermentory. Od příštího roku by pak již mohl začít zkušební provoz s nejméně pěti fermentory, a to i s dodávkou výsledné energie a tepla do Žďasu. Kolaudace celého zařízení je pak naplánována na červen příštího roku.

Ve Žďáře má také postupně přibývat nádob na bioodpad. „Zatím bylo rozmístěno celkem 132 biopopelnic o objemu 240 litrů a 8 velkých kontejnerů s objemem 1100 litrů, které byly přistaveny k bytovým domům,“ informovala Miluše Kozáková ze žďárského odboru komunálních služeb.

Třídit takto bioodpad mohou zatím jenom lidé ze sídliště Vodojem a Klafar, zájemci se ale již hlásí také z městské čtvrti Vysočany. Tam již také byly rozeslány dopisy s nabídkou na přistavení speciálních nádob.