„Každý rok tam lidé přidají okolo dvou set oveček. Betlém bývá vystavený až do Tří králů. Vloni jsme jich tam napočítali dvě stě šest. Bohužel nemůžeme všechny ovečky schovat do příště, mnohé z nich se kvůli počasí, které je na Vysočině poměrně drsné, postupně rozpadnou,“ řekl syn tvůrce originálního betlému, režisér a fotograf Jan Svatoš.

Malovaný betlém Ivana Svatoše byl poprvé u Letní minigalerie ve Třech Studních vystaven v roce 2009. „Jeho předchůdcem byl obraz svaté trojice, u něhož vždy hořely svíčky. Mělo to velkou odezvu, lidé se u něj začali zastavovat, postáli a také zapálili svíčku. Proto mě napadlo udělat větší betlém,“ popsal svou tehdejší motivaci Ivan Svatoš.

Svatá trojice doplněná o další výjevy není pouze samotným biblickým příběhem. V betlému se prolínají i místní motivy. „Je to taková variace na krajinu Vysočiny. Krajinu, kterou mám rád. Je tam například chalupa Radovana Lukavského v Čachnově, zvonička ze Tří Studní, naše minigalerie nebo kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Je to v podstatě taková moje citová mapa,“ přiznal Ivan Svatoš.

Výstava, která se jmenuje Co přinese Ježíšek?, začala na Štěpána a potrvá jen do soboty 30. prosince.
OBRAZEM: Ivan Mládek si přál pod stromeček elektrický vláček

Kroky místních, stejně jako mnohých návštěvníků Tří Studní, míří rok co rok v době vánočních svátků právě ke Svatošovu betlému. Zastaví se a vloží tam svou ovečku pro štěstí. „Někteří si ji i namalují a občas k ní připíšou své přání. Postojí, zazpívají si koledy…,“ přiblížil Ivan Svatoš.

Kromě anonymních oveček se v těsné blízkosti betléma nachází i ovečky známých osobností. Věnovali je například spisovatelé, výtvarníci, herci či režiséři. „Líbí se mi třeba ovečka Jirky Lábuse, který ji nakreslil zezadu. A zajímavě pojala svou ovečku i Halina Pawlowská. Je to takové malé zpestření, lidé tyto osobnosti znají a mohou vidět i jejich výtvory,“ poznamenal Ivan Svatoš. „Stádo VIP oveček dosahuje počtu okolo třiceti. Bude se ale stále rozrůstat,“ doplnil slova otce Jan Svatoš.

Betlém ve Třech Studních si lidé mohou přijít prohlédnout, popřípadě doplnit, i po svátcích. „Necháváme jej až do Tří králů. Pak betlém rozebereme a uschováme do příštích Vánoc,“ sdělil Ivan Svatoš.