Kdokoliv si pak může po předchozí žádosti jejich majetkové přiznání v registru prohlédnout. Někomu zveřejnění příjmů nevadí, jiní nejsou nadšeni.

„U politiků bych to pochopil, osobně mi to také nevadí, ale za chvíli snad bude muset zveřejňovat nabytý majetek každý řadový úředník,“ upozornil bystřický místostarosta Josef Vojta.

V bystřické radnici musí do konce června svoje příjmy zveřejnit asi pětadvacet lidí. Majetek je na prvním místě Loni, ačkoliv to ještě nebylo povinné, informace o svém jmění zveřejnil i europoslanec Ivo Strejček, a to prostřednictvím svých webových stránek. „Majetek je to první, co veřejnost zajímá,“ vyjádřil se Strejček.

Už loni se tak mohli všichni, které to zajímalo, dozvědět, že poslanec Evropského parlamentu má například leasing na auto ve výši 484 535,40 korun.

Letos budou muset zřejmě zveřejňovat příjmy i ředitelé škol a dokonce i mateřských školek. „Pokud to budu muset udělat, udělám to. Co jiného nám zbývá?“ nechal se slyšet ředitel Základní školy ve Velké Bíteši Dalibor Kolář.

Kdo si od července podá na příslušném městském úřadě písemnou žádost, může poznat tajemství majetkového přiznání třeba starosty. Informace takto získané se nesmějí dále publikovat. Jejich zneužití je pod pokutou až pět set tisíc korun. Prohlášení budou muset podat všichni starostové, radní v obcích, uvolnění členové zastupitelstev a vedoucí úředníci na radnicích.