Je to totiž jen na vůli organizátorů. Vláda pouze doporučila ke zvážení, zda v rámci podniku vhodně připomenou památku tragicky zesnulých Poláků. Třeba minutou ticha.

Největší víkendová událost v okrese je finále letošního ročníku soutěže dívčí krásy Miss Vysočiny 2010, která se v sobotu večer uskuteční ve žďárském domě kultury. Tradičně se jí účastní stovky diváků.

„Pokud kulturní akce vláda vyloženě nezakázala, ale nechala na vůli pořadatelů, finálový večer Miss Vysočiny ve žďárském domě kultury v sobotu bude. Lidé rozhodně nenajdou dveře zavřené,“ přislíbil manažer soutěže Jiří Končil.

Zda se před žďárským Regionálním muzeem města Žďár nad Sázavou v ulici Tvrz v neděli odpoledne odehraje vystoupení šermířské skupiny Flamberg, které by mělo ukončit výstavu Do zbraně, v úterý v poledne ještě nebylo zřejmé.„Ještě nebylo stanoveno konečné rozhodnutí, více budeme vědět zítra,“ poznamenal jeden ze zaměstnanců muzea.

Zakázáno nic není, kultura tedy bude. K tomu se přiklánějí také v Bystřici nad Pernštejnem. Právě v tamním kulturním domě je na sobotu naplánován koncert Vidět světlo a na neděli pořad pro nejmenší diváky v podání herce Michala Nesvadby. „Ten koncert je navíc charitativní, jeho výtěžek jde na výcvik slepeckých psů,“ sdělil ředitel bystřického kulturního domu Miroslav Špaček.

Půl roku předem

„A co se týče nedělního vystoupení Michala Nesvadby prostřednictvím agentury Pragokoncert, tak ani odtud nemáme informaci, že by mělo dojít k nějaké programové změně,“ dodal ředitel kulturního domu v Bystřici nad Pernštejnem.

Ani konání mezinárodního utkání v házené, které se o víkendu má uskutečnit v novoveselské sportovní hale, by nemělo být tragickým leteckým neštěstím a z něj vycházejícími dny smutku ovlivněno. „Městys sice není pořadatelem, jenom pronajímáme halu. Ale o tom, že by nastala nějaká změna v pořádání této sportovní akce, žádnou informaci nemáme. Všechno by tedy mělo zůstat tak, jak bylo domluveno. Nehledě na to, že se jedná o akci s mezinárodní účastí naplánovanou minimálně půl roku předem,“ sdělil starosta Nového Veselí Ivo Jonák.

Stejně tak by diváci v Novém Veselí neměli přijít o vystoupení tamních ochotníků, kteří v sobotu sehrají Maryšu bratří Aloise a Viléma Mrštíkových.
Jako v celé zemi, tak i na Vysočině budou o víkendu vlajky České republiky na budovách kraje a jím zřizovaných institucí pietně staženy na půl žerdi.

„Tragická událost by nám všem měla připomenout, abychom v našem každodenním životě jednali s větší pokorou, úctou k sobě navzájem, abychom méně riskovali a byli ohleduplnějšími,“ zdůraznil ve svém vyjádření hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

-----------------

Letecké neštěstí

– vláda České republiky na mimořádném zasedání rozhodla po dohodě s českým prezidentem vyhlásit na sobotu 17. a neděli 18. dubna 2010 dny smutku

– příčinou je letecké neštěstí polského vládního letounu u ruského Smolensku, při němž v sobotu 10. dubna 2010 zahynul polský prezident s manželkou a dalších více než devět desítek osob jeho doprovodu, v němž byli politici, vedení polských ozbrojených sil, zástupci církve a další prominenti

– ve dnech smutku se v ČR mohou konat veřejné akce, záleží na vůli pořadatelů; památku zesnulých připomene minuta ticha