V sobotu odpoledne nebylo v prostorách žďárské tvrze skoro k hnutí. U některých atrakcí stojí zájemci frontu. „Nejdřív se klukům nechtělo z domu a teď je odtud nemohu dostat,“ povzdechne si s úsměvem matka dvou malých fyziků Ilona Skálová. Šestiletého Marka doslova uhranulo laserové bludiště. Jeho starší bratr Petr by zase donekonečna rozehrával laserovou harfu.

Baví se i dospělí, například Denis Mitrovič. „Jsem tu s kolegou, jeho synem a kamarády. Jsem nadšený,“ říká.

Zemědělci z Havlíčkobrodska se pondělního protestu nezúčastní. Chtějí raději jednat. Snímek je ilustrační.
Protest zemědělců? Ti z okolí Havlíčkova Brodu nevyjedou, chtějí spíš jednat

Svěřuje se, že fyzika pro něho byla v dětství vždycky tak trochu tajemný předmět. „Ne že bych se neučil, ale někdy jsem jí nerozuměl. Kdybych měl tehdy možnost seznámit se s fyzikou takovým způsobem jako tady, přistupoval bych k ní úplně jinak,“ přikyvuje.

Podle výtvarnice a průvodkyně muzea Kamily Dvořákové patří Divy fyziky k oblíbeným akcím, které pokaždé zajistí muzeu velkou návštěvnost.

„Mezi běžnými expozicemi muzea je to oživení programu. Chceme dětem přiblížit fyziku jiným způsobem, než ji možná znají ze školy a tím ji polidštit,“ vysvětluje výtvarnice.

  • Průvodkyně v muzeu Kamila Dvořáková
Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

S fyzikálními atrakcemi se mohou návštěvníci seznámit ve třech místnostech a na chodbě. Kamila Dvořáková upozorňuje na některé zvlášť zajímavé kousky.

„Jedna z nich ukazuje, že lidské tělo vede zvuk. Stačí se chytit aparatury a spojit ruce dohromady a slyšíte hudbu. Jednou nám tady rezonovala dohromady jedna školní třída skoro o třiceti dětech,“ vzpomíná.

Divy fyziky ve Žďáře nad Sázavou.Divy fyziky ve Žďáře nad Sázavou.Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Stejně oblíbené je u návštěvníků malování laserem nebo výroba elektřiny na šlapacím kole. S originální výstavou se mohou návštěvníci muzea seznámit až do konce března v muzejní tvrzi.

Ve velkém krasohledu budou skládat obrovské souměrné obrazce, uplatní znalosti osové souměrnosti. Nahlédnou do světa ultrafialového záření, poznají, jak vidí svět kolem sebe hadi. Pomocí polarizace rozpohybují obrázky. Mohou skládat hudbu pomocí laserové harfy. V elektrické laboratoři si zkusí, jestli ušlapou provoz televize. Když spojí síly, stanou se hudebním nástrojem.