Jak mladý fotograf tvrdí, když ho kamarádka z občanského sdružení Anabell s tímto nápadem oslovila, neváhal. „V minulosti už jsem fotil například narkomany či ženy s dětmi v azylovém domě. Tohle focení tak pro mě byla výzva, že zkusím zase něco nového,“ řekl Lukáš Horký, který na několik dní vystavil své fotografie na chodbách novoměstského gymnázia Vincence Makovského.
Původně se měly podle Lukáše Horkého pořizovat snímky v ateliéru. „Po dvou hodinách focení jsem ale zjistil, že to nemá smysl. Bylo to moc hrané a pózy byly umělé. Domluvili jsme se proto s lékaři v brněnské nemocnici a snímky jsme pořídili přímo na jednotce intenzivní péče,“ uvedl Horký.
Samotné focení bylo prý rychlé. „Na JIP mají svůj řád, který se musí dodržovat. Jiné to bylo ale v poradně, kam dívky s poruchami přijímání potravy chodily. Tam bylo času víc. Mohl jsem je blíže poznat,“ podotkl fotograf.
Spolupráce s nemocnými dívkami ale nebyla podle jeho slov jednoduchá. „Jsou totiž nevyzpytatelné. Nejdříve vám něco slíbí a pak to odřeknou. Museli jsme proto improvizovat. Pacientky se o focení dozvěděly chvíli před tím, než jsme za nimi šli, takže neměly moc času nad tím přemýšlet,“ dodal.
Lukáš Horký se podle svých slov snažil, aby z něho dívky vycítily, že nefotí pro bulvár. „Chtěl jsem, aby pochopily, že mi jde o sociální sondu,“ doplnil autor. Mezi nemocnými se fotograf setkal i s jedním chlapcem. „Ani mě to moc nepřekvapilo, věděl jsem totiž, že anorexií mohou trpět i kluci. O to víc mě to utvrdilo v tom, že je to onemocnění psychické,“ řekl Horký.
Na fotografiích, které jsou k vidění na novoměstském gymnáziu, je kromě jednoho chlapce i šest dívek. „Z toho jedna už bohužel není mezi námi,“ dodal smutně Lukáš Horký s tím, že právě těmito fotografiemi chce veřejnosti ukázat, jak je anorexie a bulimie nebezpečná.
------------------
Co je Anabell?
Kontakty
Linka Anabell 848 200 210 (pondělí - pátek od 8 do 16 hodin)
-----------
Čtěte také: Renata zvracela pětkrát denně, chtěla být hubená