„Michaelka je stále usměvavá holčička a velká bojovnice. V deseti letech překonala velice těžký zápal plic a musela být v umělém spánku. Bohužel ani po přeléčení antibiotiky pak už nedokázala sama kvalitně dýchat,“ vysvětlila matka dívky Monika Šiborová. I přesto neztratila optimismus. „Jsme nesmírně šťastni, že ji můžeme mít doma a starat se o ni, i když to je pro všechny dost náročné, protože nemůžeme žít běžným životem. Rádi bychom vzali syna do kina, jezdili na výlety, na dovolenou nebo běžnou návštěvu,“ přiznala Šiborová.

Monika Šiborová se již po rodičovské dovolené do svého zaměstnání nevrátila. Pečovat o dceru je totiž třeba dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Kromě Michaely žije ve společné domácnosti s rodiči také její devatenáctiletý bratr Radek. Příjem zajišťuje jejich otec Emil Šibor a pravidelně rodině pomáhají i dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „Bez pomoci Dobrých andělů bychom neutáhli naši domácnost ani náročnou péči o Michaelku. Z příspěvků hradíme zejména zdravotnické potřeby k plicní ventilaci, pleny, vlhčené ubrousky, stříkačky na krmení, léky na epilepsii a další potřebné pomůcky. Z celého srdce všem děkujeme,“ vzkázali manželé Šiborovi.

Na Žďársku potřebuje finanční pomoc dalších patnáct rodin s vážně nemocným dítětem. Jedná se o rodiny, ve kterých se dítě potýká s onkologickým či jiným závažným onemocněním, jako je chronické selhání orgánů, vleklé střevní onemocnění, závažné metabolické poruchy či jiná kombinovaná postižení. Těmto lidem pravidelně pomáhá nadaci Dobrý anděl. Vybrané příspěvky za každý měsíc rovnoměrně rozděluje mezi potřebné rodiny. Výši této podpory tak ovlivňuje počet dárců i částka, kterou zasílají. „Rodin, které potřebují finanční pomoc, je mnohem více. Ne každá však ví, že u nás může o pravidelné příspěvky požádat. Našim cílem je, aby se tato informace co nejvíce šířila. Pokud se kdokoliv setkává s rodinou či rodinami, kde vážně onemocnělo dítě, budeme rádi, když se na nás obrátí. Potřební nás mohou kontaktovat také přímo sami,“ řekl spoluzakladatel nadace Dobrý anděl Petr Sýkora.

Zapojit se do pomoci může každý. Stačí se zaregistrovat na webu organizace a začít přispívat. Všechny zaslané příspěvky pracovníci nadace odevzdávají rodinám, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů zakladatelů a dalších filantropů.

Jakub Dostál