Multijazyčná soutěž byla složena z přepisu textů v mateřském jazyce a dalších čtrnácti světových jazyků. V kategorii přepisování cizojazyčných textů se Petra Kinclová umístila na šestém místě. V druhé soutěži – psaní v mateřském jazyce - získala studentka osmé místo.

Od kdy se věnujete psaní na počítači?

Psaní na počítači se věnuji osmým rokem. Začala jsem se učit psát na klávesnici v tercii na Gymnáziu v Bystřici nad Pernštejnem, kde se tento předmět jako zcela volitelný vyučoval.

Chtěla jste se psaní vždycky věnovat závodně?

Nikdy mě nenapadlo, že bych se mu mohla věnovat závodně. Spíš šlo o to, naučit se psát, protože jsem věděla, že do budoucna se tato znalost určitě zúročí (při vyřizování emailů, psaní seminárních prací na tak podobně). Během necelého prvního roku jsem se naučila psát, a vyučující předmětu Základy administrativy si všimla, že moje výkony jsou ojedinělé. Přihlásila mě proto na první soutěž ve zpracování textu v Novém Městě na Moravě, kterou jsem s přehledem vyhrála. Právě tato soutěž odstartovala moji „závodní kariéru“.

Kde se internetové mistrovství konalo?

Žádné oficiální místo konání nebylo. Každý závodník napsal sérii desetiminutových opisů, poté se přihlásit na Internet a své výsledky odeslal ke zpracování. Bylo možné to psát z domu, ze školy, z práce… Z České republiky, z Německa, z Turecka… Zkrátka odkudkoli.

Jaký jazyk bylo nejtěžší zvládnout?

Nejtěžší bylo zvládnout jazyky typu rumunština, maďarština, polština, tedy takové, kde je každé druhé písmeno s přehláskou nebo nějakým apostrofem.

Na jakou soutěž se chystáte v nejbližší době?

Pro kategorii praktiků, do které se nyní řadím, už není organizováno velké množství soutěží. Každý rok se koná Mistrovství České republiky ve zpracování textu v Praze a jednou za dva roky je Mistrovství světa ve zpracování textu. To příští bude probíhat v srpnu 2009 v čínském hlavním městě Pekingu.

Jak často psaní trénujete? Je trénink intenzivnější před soutěžemi?

Se studiem na vysoké škole musel jít trénink poněkud stranou. Ale jelikož se s psaním potýkám každodenně také v zaměstnání, nemyslím si, že by mé tempo bez tréninku klesalo, to určitě ne. Co se týká intenzivnějších tréninků - k tomu plně slouží tréninková soustředění, pořádaná Jaroslavem Zaviačičem (předsedou Intersteno) a Helenou Matouškovou (několikanásobnou mistryní světa ve zpracování textu). Zhruba měsíc před Mistrovstvím světa se každoročně koná soustředění v Albrechticích, které je z velké míry věnováno právě tréninku české reprezentace.

Máte nějaký cíl, kterého chcete v psaní dosáhnout?

Myslím, že několik cílů jsem si již splnila. První byl na mé první soutěži, a to neudělat si ostudu. Další pak rázem přibývaly - na krajské i republikové soutěži jsem si přála vyhrát, na mistrovství světa rovněž. Všechny cíle se mi splnily. Sice zatím ne v nejstarší kategorii praktiků, kde je již konkurence obrovská, ale mé dosavadní úspěchy mi nikdy nikdo nevezme.

Co na vaše úspěchy říká rodina, kamarádi…?

Vždy když se vracím domů z nějaké soutěže, rodiče už mě nedočkavě vyhlížejí za oknem a jsou moc zvědaví, jak jsem dopadla a kolik medailí jsem přivezla. Člověka potěší, když ví, že jsou tu lidé, které jeho výkony zajímají.