Žďár nad Sázavou a Bystřice nad Pernštejnem patří mezi města, kde „dotazovny“ fungují několik let a jsou napěchovány až tisíci příspěvků. „Rubriku Zeptejte se starosty jsem prosadil už dávno – asi před deseti lety. Cílem bylo dostat informace co nejvíce mezi lidi, což se podle mě podařilo. Protože zatímco starší generace upřednostňuje osobní setkání, ta střední a mladší již preferuje rychlejší a pohodlnou komunikaci s úředníky přes internet,“ uvedl někdejší žďárský starosta a dnešní místostarosta Jaromír Brychta.

Od podzimu minulého roku se lidé přes webové stránky města a rubriky Dotazy a náměty netáží vedení Žďáru - své otázky a připomínky adresují prostřednictvím nových formulářů jednotlivým odborům městského úřadu či tajemníkovi. Pro úředníky to oproti minulosti velká změna není. „I dříve jsem jim některé dotazy, na něž bylo třeba odborně odpovědět, raději přeposílal. Nyní putují přímo k nim. A lidé, kteří se chtějí na něco zeptat jen starostky či místostarostů, se na ně mohou obrátit e–mailem nebo telefonicky,“ dodal Brychta.

K odeslání otázky či námětu je třeba vyplnit e–mail, jméno a příjmení – tak to ostatně funguje i v dalších městech regionu, kde mají „dotazovny“ a diskusní fóra zavedena. Radnice se tak snaží bránit anonymnímu přispívání lidí, kteří mají v úmyslu někoho urážet. „K osobnímu napadání na našem diskusním fóru samozřejmě také dochází. Jsou za ním osoby, které nechtějí diskutovat, ale hledají všude problémy. Proto také na diskuse dohlíží speciální skupina, a ta nevhodné příspěvky maže,“ podotkl bystřický starosta Karel Pačiska.

V Bystřici fórum funguje od roku 2005 a za tu dobu se tam nastřádaly téměř dva tisíce příspěvků. „Je to pro město určitě přínosné. Když někdo upozorní na nějaký problém, na poradách se jím zabýváme. Zjistíme tak někdy i věci, o nichž bychom se sami nedozvěděli,“ uznal Pačiska.

Kladné ohlasy

Pozitiv „dotazoven“ chtějí využít i ve Velkém Meziříčí, kde nedávno elektronickou knihu přání a stížností spustili. „Ohlasy mám zatím pozitivní - lidé už si na ni zvykli a využívají ji,“ zhodnotil meziříčský starosta Radovan Necid. I na tomto webu ale musí lidé dodržovat stanovená pravidla – zadat své jméno, příjmení a e–mail. Anonymy nemají šanci.

A lidé nesmí psát urážlivé, politické či komerční příspěvky. Ne všechny dotazy, jež obyvatelé zašlou, se pak na webu zobrazí. „U některých se jedná o osobnější informace, jež není vhodné zveřejňovat,“ vysvětlil Necid.

Ještě v dubnu by se mělo diskusní fórum rozjet ve Velké Bíteši. „Lidé se na něj hodně ptali, tak jsme se rozhodli, že jej na nových webových stránkách zavedeme,“ řekl bítešský starosta Milan Vlček.

Naproti tomu o startu dotazovny či veřejné diskuze na webu v nejbližší době neuvažují v Novém Městě na Moravě. „Názory obyvatel nyní zjišťujeme anketami na našich webových stránkách a ve zpravodaji Novoměstsko,“ uvedl Petr Hanych, tajemník tamního městského úřadu.