Zatímco loni putovala do Žďáru, jakožto obce s rozšířenou působností, částka ve výši milion a 127 tisíc korun, letos je to o něco méně – celkem 945 tisíc korun. „V uplynulém roce získalo příspěvek všech sedm žadatelů. Také letos už jednáme s některými zájemci. Kolik jich ale přesně bude, to budeme moci říci až po uzávěrce příjmu žádostí, která je stanovena na konec února,“ uvedla Milena Odvárková ze žďárského odboru rozvoje a územního plánování.

Finanční podpora je určena na obnovu a zachování těch nemovitostí, jež se nacházejí mimo památkové rezervace a zóny, nejsou národními kulturními památkami a nejsou také ve vlastnictví státu.

O příspěvek z programu by měl žádat vlastník objektu, který musí uhradit nejméně deset procent nákladů na opravu. „Celkové náklady činily 85 tisíc korun, my jako obec jsme přispívali osm a půl tisíce,“ potvrdila Jiřina Dvořáková, starostka obce Rosička, kde byla loni opravena kaple. Svatostánek díky příspěvku prošel celkovou obnovou. Zrekonstruovány byly mimo jiné omítky či střecha objektu.

Žádosti, jež úředníci obdrží, budou poté vyhodnoceny. Následně poputují na ministerstvo kultury. Tam se jich ujme speciální komise, která rozhodne o tom, zda schválí návrhy žďárských úředníků.