„Jel jsem už v pátek, protože na víkend hlásili déšť. Sice to dost klouzalo, na tak mokrý sníh už se nedá dobře namazat. Ale to nevadí, jako rozlučka se zimou to bylo fajn,“ hlásil Martin Novák ze Žďáru nad Sázavou.

Takzvané ledovce, tedy místa, kde se sníh drží déle, než ve vzdálenějším okolí se na Novoměstsku vytvářejí na více místech. „Docela dost sněhu bývá také třeba na Maršováku, ale je fakt, že fryšavský ledovec bývá nejstabilnější,“ konstatoval propagátor snowkitingu a bývalý vrcholový běžkař Martin Havlík.

„To místo má výhodu v tom, že leží hned za lesem a tím pádem tam není silné povětří, které by sníh sfoukávalo a vrstva se tam udrží. Fryšava má navíc takové trošičku specifické mikroklima, je v ďolíku a drží se tam chlad,“ popsal Havlík. „Když bývalo málo sněhu, tak jsme na Fryšavu také jezdili na trénink,“ vzpomněl.

Zkrátka nepřicházejí ani sjezdaři. Novoměstská sjezdovka stále funguje. Na Harusově kopci panovaly v sobotu před polednem takřka ideální podmínky pro jarní lyžování. Na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí již byla sezona ukončena.