Rodiče s dětmi se od začátku července zapojují do velké prázdninové hry České televize a její stanice ČT :D. Cílem klání je zachránit duhový svět, který se pomalu zastavuje, děti ho mohou znovu roztočit pouze návštěvou kulturně zajímavých míst. Na konci prázdnin tak za svoji aktivitu mohou vyhrát koloběžky nebo stolní hry.

„Ve světě se objevují poruchy a mohl by se zastavit. O tento svět pečují údržbáři Špunti, kteří k záchraně potřebují klíč. Proto požádali o pomoc inženýra Vrtulku, ten ale zapomněl, kam pětibarevný klíč dal. Děti mu pomáhají klíč najít tím, že navštíví alespoň tři místa, která se do hry zapojila,“ popisuje hru marketingová ředitelka Zámku ve Žďáru nad Sázavou Lucie Herberová, právě v Muzeu nové generace je totiž ukrytá indicie, kterou turisté osvobodí jednoho Špunta.

O seniory se ve Žďáře nad Sázavou starají v denním stacionáři v Libušínské ulici. Klientům tam nabízejí nejrůznější aktivity čtení, ruční práce, společenské hry nebo třeba vycházky. Pro odpočinek jsou k dispozici lůžka v ložnici.
Žďárské sociální služby slaví 25 let svého fungování

Indicie děti objeví v zelených a červených portálech, které jsou rozmístěné po celé České republice a jejich mapu lze najít na internetu. Zatímco červené portály naleznou v informačních centrech měst, zelené portály jsou většinou ukryté v přírodě, proto je nutné důkladně si přečíst popis cesty. „Do hry se zapojilo více než sedmdesát míst v České republice. V našem muzeu u pokladny přiložíte ruku na značku portálu a dostanete letáček s heslem,“ říká Herberová. Kódy pak zadávají hráči do internetového formuláře.

Na Žďársku najdou děti tři červené a dvě zelené schránky. Červené kódy jsou ukryté v informačních centrech ve Žďáře nad Sázavou, Velkém Meziříčí a Bystřici nad Pernštejnem. „Denně do turistického centra zavítá asi deset účastníků hry. Děti tu ke kódu dostanou ještě tetování,“ dodává zaměstnanec turistického a informačního centra v Bystřici nad Pernštejnem Hynek Jurman. Dobrodružně putovat za zelenou schránkou mohou ve Žďáře a v Novém Městě na Moravě. Další nejbližší schránky jsou v Přibyslavi, Jihlavě, Nedvědici nebo v Poličce.

V Novém Městě se děti vydají po naučné stezce Hrnečnice, přejdou potok Bobrůvku, za kterým najdou pařez pokrytý mechem, v němž je umístěná schránka. Ve Žďáře nad Sázavou kód získají ze schránky ukryté v kořenech pařezu blízko u studánky „U Křiváku“. Účastníkům je zakázané schránky z místa odnášet.

K úspěšnému zakončení hry musí děti do konce letních prázdnin zavítat alespoň na tři herní místa a získat kód jak ze zelené, tak i z červené schránky. Po skončení soutěže vyberou organizátoři výherce deseti koloběžek, sta stolních her a tisíce odznaků.

Co je hra Probuď Déčko?

Prázdninová dobrodružná hra pro rodiny s dětmi, která má v dětech vzbudit zájem o kulturu a zajímavé turistické destinace v České republice.

Jak hra probíhá?
Děti sbírají kódy ze zelených a červených schránek, mapu jejich rozmístění si vyhledají na internetových stránkách, kam poté kód i vepisují. Každou návštěvou osvobodí jednoho Špunta.

Jak dlouho soutěž trvá a jaké jsou výhry?
Soutěž trvá celé prázdniny, tedy od prvního července do posledního srpna. Aby se děti zařadily do slosování o ceny, musí sesbírat alespoň 3 kódy, při čemž nesmí být pouze jedné barvy. Pro výherce je připraveno deset koloběžek, sto stolních her nebo tisíc odznaků.

Kde jsou nejbližší schránky?
Červené schránky umístili organizátoři na informační centra ve Velkém Meziříčí, Bystřici nad Pernštejnem a Žďáru nad Sázavou. Zelené schránky jsou pak v Novém Městě na Moravě a ve Žďáře nad Sázavou. Další nejbližší místa vyhledají zájemci v mapě na internetových stránkách hry.

Popisy k nalezení zelených schránek s hesly:

Nové Město na Moravě – Vydejte se po naučné stezce Hrnečnice. Naproti dřevěné lavičce je místo, kde lze potok Bobrůvku překročit jediným krokem. Ten udělejte, potok přejděte a za ním se vydejte doprava. Asi po deseti metrech najdete pařez pokrytý mechem, v němž je umístěna schránka.

Žďár nad Sázavou – Vydejte se po naučné stezce Babín, z níž odbočte ke studánce „U Křiváku“. Za studánkou vejděte do hustšího lesa. Vlevo před sebou uvidíte pařez, v jehož kořenech se schránka nalézá.


Gabriela Pišínová