Návštěvnost kin v menších městech navíc obecně klesá, lidé jezdí do multiplexů.

Začátkem tohoto roku zaniklo kino ve Velké Bíteši. „Kino promítalo maximálně dvakrát do týdne, zájem veřejnosti nebyl velký, a ani filmy v digitální podobě by patrně návštěvnost nějak zvlášť nezvedly," poznamenal bítešský místostarosta Tomáš Kučera.

Digitalizace bítešského kina by vyšla na dva až tři miliony korun, což je vysoká částka na to, aby pak do kina chodilo deset či dvacet lidí. Bítešané to mají relativně blízko do Brna, lidé tam proto jezdí třeba i nakupovat a návštěvu kina často s nákupy spojí.

Jak to bude dál s kinem, řeší také v Novém Městě na Moravě. „Kino by podle mého názoru určitě fungovat mělo. S provozovateli jsme dohodnuti, že zatím budou pokračovat se starou technikou, jak to jen půjde. Rozhodnutí, jakým způsobem problém vyřešíme, musí padnout v tomto roce," vyjádřil se starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

I kdyby novoměstská radnice vložila ze svého rozpočtu peníze do digitalizace, budova kina potřebuje celkově rekonstrukci, což by vyžadovalo odhadem kolem deseti milionů korun.

„Bude nutné posoudit, co by bylo nejekonomičtější. Zda opravovat stávající objekt, či třeba kino přesunout do jiných prostor," nastínil možná zvažovaná řešení starosta Šmarda.

Na leden provozovatelé novoměstského kina program sestavili, a zhruba z poloviny jej mají také na únor. „Nějaké možnosti ještě máme, můžeme zkusit promítat starší snímky a filmovou klasiku. V tuto chvíli neřešíme návštěvnost, ale programovou nabídku," vyjádřila se za provozovatele kina Marta Fialová.

V městech, kde by si rádi kino udrželi, většinou zvažují promítání digitálních filmů z blue-ray disků. Řešení zahrnuje instalaci datového projektoru a přehrávače disků s úpravou zvukového zařízení.

Co nabídnout nemají nyní divákům ve Velkém Meziříčí, v tamním kině promítali posledního půl roku spíše sporadicky. „Hraje se jen pro školy, novinky nejsou, ale kino a jeho případná digitalizace nyní ustupují do pozadí," sdělil ředitel Jupiter clubu, ve kterém je kinosál umístěn, Milan Dufek. Jupiter club, tedy jednu z jeho dvou částí, která patří městu, totiž čeká rekonstrukce, navíc kino se nachází v druhé budově, jež je v majetku odborového svazu. „Nejdříve se budou řešit majetkové vztahy," dodal Dufek.

Digitální technologii promítání včetně možnosti sledování obrazu v trojrozměrném formátu využívají ve žďárském Kině Vysočina od května 2011. Od modernizace si město slibovalo vyšší návštěvnost a vložilo do ní čtyři a půl milionu korun, přičemž se jim podařilo získat dotaci 800 tisíc korun. „Je to služba obyvatelům. Návštěvnost kina se o něco zvýšila, ale jsme na polovině cesty. Na konci by měla být i opravená budova, která nabídne divákům moderní zázemí," řekl místostarosta Žďáru Ladislav Bárta.

V Bystřici nad Pernštejnem už téměř desetiletí mají kinokavárnu v kulturním domě. Promítají tam filmy, které vyjdou na DVD nosičích. „Ne všechny filmy na DVD jsou však určeny k veřejné produkci. Snažíme se dávat především české snímky, o které je zájem, a co nejdříve, takže řešíme všechno operativně," uvedla Věra Hanáková z bystřického kulturního domu.