Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diamo: Kaliště Roženské neohrožují

Rožná - Jsou odkaliště státního podniku Diamo v Rožné skutečně tak nebezpečná, jak ukázala reportáž televize Nova? Je v jejich těsné blízkosti abnormálně vysoký stupeň radiace, že může být ohroženo zdraví tamních obyvatel? Většina místních bere televizní šot s rezervou.

25.11.2008
SDÍLEJ:

ODKALIŠTĚ. Nádrž K1 bude po ukončení těžby sanována jako první, odkaliště K2 (na snímku) po ní. Foto: s. p. Diamo

„Rozhodně se nikam nestěhuji,“ podotkl Jaroslav Fiala z Rožné. „Kaliště jsou tady léta a na nástěnce na úřadě pravidelně vyvěšují výsledky měření. Lidé z Rožné žijí poblíž uranových dolů šedesát let, vědí, jak to je. Samozřejmě, někteří proti uranu brojí, ale osobně si myslím, že ta reportáž nikoho nevyděsila,“ dodal Fiala.

O tom je přesvědčena i starostka Rožné Eva Sýkorová. „Nikdo nevolal, nikdo se na to neptal. Všichni vědí, že se provádějí pravidelná měření, mohou se na výsledky zeptat. Zabývají se tím všechny orgány státní správy a nemáme důvod naměřeným a zveřejněným hodnotám nevěřit. A u kaliště jsou všude rozmístěny tabulky zakazující vstup do lokality,“ poznamenala Eva Sýkorová.

„Něco podobného tady už jednou bylo. Před deseti lety Nova odvysílala podobnou reportáž o jezerech smrti, jak to tehdy nazvali, a pak se pár lidí ozvalo. Ale hlavně rodáci, kteří žijí jinde. Například volala jedna paní z Prahy, že reportáž viděla, a ptala se, co je na tom pravdy. Teď už podobná tvrzení lidé berou s nadhledem,“ dodala starostka Sýkorová.

Za dodržení zákona si stojí i vedení podniku Diamo. „V odkalištích K1 a K2 jsou odkalištní vody s pH cca 8, a ne žádné kyseliny. V reportáži byl změřen dávkový příkon záření gama 0,447 mikroGy/hod. Na ložiscích, kde byla ukončena sanace a rekultivace, byl požadavek na dávkový příkon záření gama měřený ve výšce metr nad zemí 0,7 mikroGy/hod. Tudíž je tam ještě rezerva,“ objasnil Břetislav Sedláček, pověřený řízením odštěpného závodu Geam Dolní Rožínka, součásti státního podniku Diamo.

V okolí Rožné se provádějí rozbory zemědělských plodin a hodnotí se také ozáření kritických skupin obyvatel. Přístupové cesty k oběma odkalištím jsou označeny zákazem.

„Nemáme povinnost provést oplocení pozemku, zákon říká buď tabule, nebo plot. Ale ani neuplatňujeme postih za porušení zákazu reportéry při natáčení. Vstoupit do prostoru lze, ale jenom s doprovodem zaměstnance provozovatele, což se ve většině případů děje. Jedná se pouze o slušné vychování,“ doplnil Břetislav Sedláček.

Autor: Lenka Mašová

25.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Památník padlých byl postaven v blízkosti lip svobody.
10

Žďárští hledají stromy svobody

Na fotografii jsou žáci třídy 1. B paní učitelky Viery Buchtové z I. ZŠ v Novém Městě na Moravě. Příště představíme prvňáčky ze základní školy Palachova ve Žďáře nad Sázavou.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky z I. ZŠ v Novém Městě na Moravě

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Vysočina – Vinen dle obžaloby a trest na dva a půl roku podmínkou na tři roky. Tak zněl dnešní rozsudek nad známým pražským sexuologem Petrem Weissem. Zároveň dostal zákaz řízení na dva roky.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Okříšky, Bystřice nad Pernštejnem – Od té doby, co se fotbalisté Okříšek vyhoupli do čela tabulky, nevyhráli. Po porážce do Pelhřimova a remíze ve Velkém Meziříčí přišla v 11. kole krajského přeboru domácí porážka od Bystřice.

O krampusy je ve Žďáře obrovský zájem, průvod přeložili k zimnímu stadionu

Žďár nad Sázavou – Velký zájem se strhl o chystaný průvod čertů-krampusů, který se ve Žďáře uskuteční v sobotu 25. listopadu v 17.30 hodin. Vstupenky jdou na dračku. „Proto jsme také místo původně plánovaného hřiště za sokolovnou akci přesunuli na ovál u zimního stadionu,“ řekl organizátor Radomír Fiksa.

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Žďár nad Sázavou – Plavební koridor v části Sázavy by si v budoucnu představovali představitelé žďárské radnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení