„K případu došlo na začátku dubna v jedné z obcí nedaleko Velkého Meziříčí. Pachatel telefonicky kontaktoval devětaosmdesátiletého muže na jeho pevnou linku, přičemž se vydával za jeho vnuka. V rámci opakovaných hovorů mu sdělil, že se nachází u notáře a požadoval po něm finanční hotovost sto tisíc korun. Pachatel muži řekl, že má peníze nachystat do igelitového sáčku a že si pro ně do místa seniorova bydliště přijde nějaká další osoba,“ popsala počínání podvodníka policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

Devětaosmdesátiletému muži to ale začalo vrtat hlavou a tak zvedl telefon a zavolal svému vnukovi, aby si ověřil, zda je tomu skutečně tak. „Ten mu řekl, že se jedná o podvod a peníze ať nikomu nepředává. Ke schůzce tak vůbec nedošlo. Policisté vše zadokumentovali, případ prověřují a po pachateli pátrají,“ uvedla Stanislava Miláčková.

Senioři se oběťmi podvodníků přes veškerá varování stávají poměrně často. Policisté proto znovu apelují, aby byli starší občané při komunikaci s cizími lidmi obezřetnější. „V telefonu se jim může jakákoliv cizí osoba představit jako rodinný příslušník a seniora tak oklamat. Pachatelé této trestné činnosti záměrně využívají osoby seniorského věku a spoléhají na to, že starší lidé finanční úspory ukládají ve svých domácnostech a svým blízkým ochotně pomůžou,“ poznamenala Stanislava Miláčková.

„Tito pachatelé jsou komunikativní, velice výřeční a přesvědčiví. Bývají velmi dobře připravení a o člověku, kterého chtějí takovým způsobem podvést, si předem zjistí maximum informací. Pachatelé jsou zdatní manipulátoři a člověka na druhém konci telefonu dokážou přesvědčit o tom, že se opravdu jedná o jeho příbuzného. Důležitým faktorem je v těchto případech komunikace mezi generacemi příbuzných a neustálé zdůrazňování základních pravidel jak si počínat, když se s takovými setkáme,“ dodala policejní mluvčí.

Pokud se člověk setká se situací s podobným scénářem, měl by podle rad odborníků ihned informovat policii na lince tísňového volání na čísle 158.