Autorkami jsou studentky žďárské průmyslové školy Jana Hejlová a Aneta Neubauerová. Děvčata ve svém projektu, kterému se věnovala dva roky, srovnávala historické zvony s dnešními.

„Vyzkoušely jsme na starých výrobcích počítačové programy, zjišťovaly jsme například deformaci nebo napětí zvonu, ale také historii jejich odlévání,“ uvedla Jana Hejlová. Dívky se dozvěděly také to, že do formovací směsi se kdysi mísily rozličné přísady, například pivo. Tyto výrobky měly dobrou kvalitu i při použití původních technologií.

A závěr? „Dnešní zvony nemusí být nutně lepší než ty, které se lily před tisíci lety na dnešní dobu v primitivních podmínkách. Kvalita je srovnatelná,“ sdělila Aneta Neubaerová.

V Durbanu vystavovali projekty z oblasti techniky a přírodních věd zástupci 38 zemí světa. O stánek žďárské průmyslovky, vybavený také maketou zvonu ze 3D tiskárny, byl mezi návštěvníky zájem.

„Kromě toho, že se lidé zajímali o náš projekt, je také zaujalo, že jsme z České republiky. Měli ji zafixovanou většinou jako Československo. Ale znali naše hokejisty a fotbalisty. A pro nás byla návštěva v Jihoafrické republice obrovským zážitkem,“ řekla Jana Hejlová.

Ve volném čase se děvčata podívala do Kapského Města, navštívila mys Dobré naděje, zaplavala si v Indickém oceánu nebo navštívila tradiční africkou vesnici kmene Zulu. „Samy jsme ale raději nikam nechodily, protože nás varovali před velkou kriminalitou,“ dodaly dívky, které se v současné době začínají připravovat na maturitu.