Jedním z vodítek ale může být třeba statistika, kterou si vedou úřady práce. Ty evidují počty absolventů jednotlivých středních škol a učilišť, kteří po ukončení studií skončí právě v databázích coby nezaměstnaní.
Co se dá vyčíst z čísel ze září minulého roku? Téměř třetina absolventů velkomeziříčské hotelové školy byla po prázdninách zapsána na úřadu práce.
Ještě větší procento nezaměstnaných bylo zaznamenáno ze Střední školy obchodní a služeb SČMSD ve Žďáře nad Sázavou. Vyplývá to ze statistiky zveřejněné na integrovaném portálu ministerstva práce a sociálních věcí. U
platnění absolventů přitom může být pro žáky devátých škol a jejich rodiče ukazatelem či vodítkem při výběru střední školy a budoucího povolání. Nejvyšší počet uchazečů o práci byl evidován z oboru Hotelnictví a turismus velkomeziříčské hotelové školy.
Ze sto dvaceti absolventů bylo v září nahlášeno na úřadu práce osmatřicet uchazečů.
„Studenti se vracejí například ze zahraničních stáží, hledají si práci později. Někteří se hlásí na vysoké školy a čekají, zda budou přijati. Rozhodně to není nedostatkem pracovních míst, absolventi si práci začínají hledat spíše až po prázdninách,“ vysvětlila nezaměstnanost absolventů ředitelka Hotelové školy Světlá a Obchodní akademie Marie Tománková.
„Myslím si, že je to ojedinělý stav. V minulých letech hledali práci spíše bývalí studenti akademie,“ tvrdí ředitelka. Nedostatku pracovních příležitostí pro studeny své školy se Tománková neobává.
Jsou ale školy, které téměř žádné nezaměstnané nevyprodukují. „Logicky to jsou gymnázia, jejich studenti pokračují ve studiu na vysokých školách, a pak studenti oborů, po kterých je na trhu práce hlad. Teď třeba vyučení strojaři nebo maturanti na strojírenství zaměřených škol,“ sdělil analytik Drobný.