V radnici ve Velké Bíteši byste pult na přebalování či dětský koutek hledali marně. Podle místostarostky města Aleny Malé nemají však od rodičů v tomto směru žádnou výtku. „Pracuji tu tři roky a nikdo s takovouto žádostí nepřišel. Z vaší strany dotaz vítám jako námět na zamyšlení,“ řekla Deníku Alena Malá. Obdobně jsou na tom maminky a tatínci ve Velkém Meziříčí. Podle slov tajemníka města zatím taktéž nezaznamenali o zmiňované služby žádné signály zájmu ze strany veřejnosti.

„Budova městského úřadu je navíc památkově chráněným objektem a prostory jsou již nyní zaplněny až po střechu,“ uvedl Stanislav Rosa s tím, že tuto situaci rozhodně nelze chápat jako výmluvu. Rodiče však mohou využít prostor Rodinky, tamního centra pro volnočasové aktivity rodičů na mateřské dovolené a jejich děti. Rada města činnosti Mateřského centra podporuje.

„Pokud rodič s dítětem do centra dochází a potomek „tety“ zná, můžeme potomka na chvíli pohlídat,“ připustila tuto možnost jedna z pracovnic centra Zuzana Dvořáková, i když jinak v centru takového služby oficiálně neposkytují.

Starost jak zabavit ratolest například během vyřizování úředních záležitostí mohou za hlavu hodit rodiče, kteří přijdou na novoměstský městský úřad. „Dětský koutek u nás funguje již přes dva roky a rodiče si ho nemohou vynachválit,“ konstatuje tajemník Nového Města na Moravě Petr Hanych.

Petr Hanych dodal, že jediným negativem je, že jakmile dospělí vyřídí co je třeba, tak v řadě případů děti koutek opouští neradi, někdy i s pláčem. „Ale na to si nikdo nestěžoval,“ poznamenal s úsměvem Hanych.

Zřízení dětského koutku vyšlo radní na 5-8 tisíc korun a jeho malým návštěvníkům jsou k dispozici hračky, stoleček i nápojový automat na stolní vodu. Nic z toho samozřejmě není zpoplatněno.

Dokonce dvěma dětskými koutky se pyšní zastupitelé Bystřice nad Pernštejnem. Jeden se od roku 2003 nachází na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, druhý od loňska v čekárně na matrice. „Děti tam mají židličky, stoleček, pastelky na malování, počitadlo s kuličkami a další hračky,“ vyjmenovává bystřická tajemnice Eva Špatková.

Přebalovací pult

Co se týká přebalovacího pultu, tím pak zase disponují na Městském úřadě ve Žďáře nad Sázavou. „Stojí v přízemí, v předsálí u archivu, a to už přes šest měsíců,“ říká tajemník okresního města Jan Havlík. O zřízení dětského koutku však radní neuvažují. Nebyl by kam umístit.

Jak je tomu v jiných městech Vysočiny? Najdou se světlé výjimky. Třeba v Havlíčkově Brodě budou mít vyhrazenou jednu místnost, kde bude možné dítě v klidu nakrmit a přebalit. S iniciativou přišlo město Havlíčkův Brod na základě přání havlíčkobrodských matek.

Aby kojící matky či rodiče malých dětí nemuseli tápat, vznikla na internetu databáze míst, kam mohou se svými ratolestmi přijít a zároveň jim tam vždy vyjdou vstříc. Projekt Dítě vítáno na portálu Babyweb.cz poskytuje zájemcům informace o úřadech, hotelích, penzionech, restauracích či nákupních centrech, ve kterých mohou děti nakrmit, přebalit i na chvíli nechat v dětském koutku.

Přátelským zařízením pro malé děti je ve Žďáře například kavárna Ekvilibrium nedaleko pošty. „Pro děti je tu zřízena velká hrací plocha, kde nechybí skákací hrad, prolézačky, houpačky,“ vyjmenovává provozovatelka Eva Nejedlá Mičková. Koutek funguje téměř rok.

Zlata Ptáčková