Pokud jejich ratolesti zabřednou do podobných problémů, mohou je pomoci odstranit zařízení, která se specializují na sociálněpatologické jevy. Jedním z nich je Klub Zámek centrum prevence v Třebíči. Jak to vypadá s konzumací alkoholu u dětí ještě školou povinných, jsme se zeptali vedoucí tohoto centra Šárky Majerové.
Když se na vás obrátí rodiče, kteří zjistí, že jejich dítě pije často alkohol. Co jim poradíte?
Prvním krokem, který doporučujeme, je, aby si s dítětem promluvili. V klidu a v pohodě. Postupně tak zjistí, proč dítě pije, jestli to dělá bezdůvodně, anebo je za tím něco víc, jako například nešťastná láska, parta kamarádů nebo neúspěch ve škole.
Další variantou je, že pije prostě proto, že nemá ve volném čase co dělat. V tom případě musí rodiče volit různé kroužky nebo mu nabídneme možnost navštěvovat náš klub, kde se pořád něco pozitivního děje.
Stalo se vám, že někdy děti přišly s problémem alkoholu samy, a chtěly radu?
Děti v konzumaci rozhodně problém nevidí. Ale když s nimi pracujeme, tak o tom otevřeně mluvíme a hlavně je upozorňujeme na rizika.
Setkáváte se s alkoholem u dětí často?
Bohužel ano.
V kolika letech začínají mít děti první zkušenosti s alkoholem?
První zkušenosti mají většinou v rodině od rodičů. Je to ten klasický příklad, kdy si táta dá po obědě pivo. To se stává už velice brzo. Odhadem se dá říct, že první zkušenosti mají už před dvanáctým rokem.
Chodíte i do škol, kde děláte preventivní přednášky. Jak děti reagují na informace o alkoholu?
Ony pouze přebírají postoj společnosti, kde alkohol není brán jako návyková látka a jeho pití je zcela běžná věc. Postoj společnosti k alkoholikům je mnohem víc tolerantnější než k lidem závislým na drogách.
Jaký nejhorší případ jste museli řešit?
Už je to dřív, kdy se nám stalo, že jeden náš klient se dostal do nemocnice poté, co si injekčně aplikoval vodku. Teď jsme například řešili případ podmínečného vyloučení ze školy, protože dítě přišlo ráno opilé.
V čem vidíte největší rizika?
S alkoholem u dětí jsou spojeny zdravotní problémy a také se pak rychleji rozvíjejí další možné závislosti.
Kam se obrátit o pomoc na Vysočině
HAVLÍČKŮV BROD: pedagogicko–psychologická poradna, U Trati 335, tel.: 569 422 171JIHLAVA: centrum VRAKBAR, Sídliště U Pivovaru, tel.: 567 304 802
PELHŘIMOV: pedagogicko–psychologická poradna, Zdeněk Martínek, tel.: 565 323 621, Psychiatrická léčebna Želiv, tel.: 565 581 226
TŘEBÍČ: Klub Zámek, Leopolda Pokorného 15, tel.: 568 408 480
ŽĎÁR NAD SÁZAVOU: Nadosah, Masarykovo náměstí 299, Bystřice nad Pernštejnem, tel.: 566 550 128
INFOGRAFIKA
(kliknutím zvětšíte)