Jak děvčata, tak chlapci ve věku jedenáct či dvanáct let navštěvující některou ze žďárských základních škol mohli vzít od poloviny února až do 29. března do rukou nejenom jehlu, nit a látku, ale také mimo jiné například háček a vlnu a vytvořit šaty podle svého návrhu. Modelem jim „stály“ jakékoliv panenky – kromě takzvaných barbín.

Výtvory následně odevzdávalo šest děvčat do butiku Česká móda Dana Dobřichovská na žďárském náměstí Republiky. „Panenky-modelky jsou nyní po dva týdny vystaveny v prodejně, kde je lidé mohou přijít ohodnotit. Hlavní a poslední slovo má při konečném sčítání hlasů veřejnost, ačkoliv své řekne také nezávislá odborná porota složená ze zástupců města, dětí, rodičů a mě jako takového odborného garanta,“ uvedla iniciátorka soutěže módní návrhářka Dana Dobřichovská s tím, že záměrem akce je podpořit zájem dětí o oděvní tvorbu a ruční práci a zároveň jim nabídnout alternativu trávení volného času.
Každému z modelů bylo přiřazeno při převzetí číslo, pod kterým je v rámci klání až do pátku 15. dubna posuzován. Nikdo z hlasujících nezná jména a příjmení autora.

A jaká odměna čeká na vítěze? „Nejdříve jsme plánovali, že návrhářka Dana Dobřichovská ušije vítězi to, co navrhl pro svoji panenku. Nakonec jsme se ovšem shodli na tom, že mu bude ušit model podle jeho vlastního výběru,“ prozradila senátorka a žďárská starostka Dagmar Zvěřinová, která je jednou z patronek úvodního ročníku akce Obleč si svoji panenku.

Slavnostní vyhlášení soutěže se uskuteční v prostorách Staré radnice, ceny předají starostka Žďáru a dále předsedkyně Poslanecké sněmovny České republiky Miroslava Němcová.