„Vloni se nám podařilo v rámci grantového programu zaměřeného na přírodní zahrady v Kraji Vysočina vytvořit projekt a v průběhu letošního roku jsme na pozemku u naší školy vybudovali novou přírodní zahradu," vyjádřila se ředitelka Základní školy Strážek Anna Knoflíčková.

Na školních pozemcích nechybí ovocné stromy, keře, zeleninové záhony ani bylinková zahrádka. „Máme tam i posezení, takže jsou žákům k dispozici relaxační i výukové prostory. A také jsme do zahrady nainstalovali informační tabuli," doplnila Anna Knoflíčková.

Na tvorbě nové zahrady se podíleli zejména žáci šestých až devátých tříd. „Chodili tam v pracovním vyučování a někdy také v hodinách přírodopisu. Museli jsme spěchat, abychom to stihli. V červnu jsme obdrželi na zahradu certifikát z obecně prospěšné společnosti Chaloupky, která se aktivně věnuje přírodním a školním zahradám," řekla se Anna Knoflíčková. „Koordinátorkou projektu je Jaroslava Zelinková, ta na zahradě odvedla také nejvíc práce," dodala ředitelka školy.

Aktivitu Jaroslavy Zelinkové pochválila také Iveta Machátová z o. p. s. Chaloupky. „Paní učitelka byla moc šikovná, pomáhal jí manžel, kolegyně, kolegové a děti. Mají tam opravdu složitý terén a podmínky, část zahrady je ve svahu, záhony a posezení na jediné rovné ploše, ale na suchém výpalu. Všichni tvůrci přírodní zahrady mají náš obdiv. Stále na ní pracují a zvelebují ji. Užívají zahradu nejen pro pracovní činnosti. Držíme jím palce a věříme, že je elán neopustí a zahrada jim to vynahradí," vyjádřila se Iveta Machátová.

Zahrada byla nyní slavnostně otevřena i veřejnosti. „Připravili jsme si krátký program, v němž jsme přiblížili celou realizaci přírodní zahrady. Následovala malá degustace toho, co se nám podařilo na zahradě vypěstovat. Brambory jsme sázeli až v červnu, ale i tak jsme něco sklidili. A vypěstovali jsme také nějaké dýně a cukety. Ze všeho jsme pak připravili pokrmy. Podávala se nakládaná dýně s ananasovou trestí, zelný salát s mrkví, salát z červené řepy s křenem, bramboráčky a k tomu jablečný a dýňový mošt," popsala Anna Knoflíčková.